SZÓLÁS éS KÖZMONDÁS témák:


Bibliai Kifejezések Közmondások Rímelő Szállóigék Szóláscsoportok Szólások Tréfás

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
SZÓLÁS és KÖZMONDÁS / Szokás   Szólások

Miről szól a "Ne vigye el az álmunkat" szólás?
0 0 Tetszik ez a szólás?  

Megtekintés 735

cinege


"Üljön le kicsit nálunk, ne vigye el az álmunkat!"

jelentése:
- ne siessen annyira, üljön le nálunk!

Olyan régről való ez a szólás, amikor még az emberek világában minden 'lelkes' lény volt. (És a szólás is éppen a materialista világnézettel veszett az ismeretlenbe). Hajdan az emberek hitték, hogy mindennek, ami körülöttük van, lelke van, szelleme van. Lelke van a Napnak, a Holdnak, a szélnek, az állatoknak, a növényeknek, sőt hitték azt is, hogy az állatok vagy növények olykor emberi nyelven is meg tudnak szólalni. Hitték, hogy amikor nyugovóra térnek, megjelenik az álom-szellem és nyugalmat, pihenést és új erőt áld az aludni készülőkre. Úgy képzelték, hogy az álom-szellem is vendég és csak este látogat el a családhoz, nappal pedig figyeli, hogy érdemes-e ide vendégségbe jönni. Így tehát ha egy vendég érkezett a házhoz, de gyorsan távozott, az álom-szellem is vele ment, nem volt maradása a házban. De ha a vendég szívesen maradt, akkor az álom-szellem is szívesen jött látogatóba este.
Ezt a képet őrzik verseink is, ahol az álom pillangó képében száll az ember szemére vagy a tündér álommézet csókol az alvó ajkára.


Hasznos volt az írás?   0
3

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


Szerzőink Legnépszerűbbek Legolvasottabbak
X