IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / 5. osztály   Lélek   Magyarság   Mese   Monda

Miről szól a Fehérlófia monda?

Megtekintés 14976
1
44

NapHold


- az 5.-es tankönyvből -

A mese abból az ősi időből való, amikor az ember még nem uralkodni akart a Természet fölött, hanem bölcsen a Természet részének tekintette önmagát. A mese ezt a természettudatot és világnézetet örökíti tovább, a kereszténység előtti hitvilágot őrizte meg.
A Fehérlófia az egyik legrégibb és a legősibb elemeket bemutató mesénk. A tündérmese története, szereplői és szimbólumai a hun, avar, magyar mondavilágban gyökereznek.
A ló a pusztai lovas népek jelképe, egy lovas számára az emberi lét kezdete, Föld és Ég összekötője is a ló, a táltos paripa.

Tartalom:
A Fehér ló egy csodakanca, mennyei tisztaságú ősanya, az égi hatalmaknak, a Napnak a földi megtestesülése, táltos ló, aki magában hordozza a Föld erejét is. Fehér ló egy emberfiút szül, akit a tejével táplál, így adja át neki az erejét. 7 éven át szoptatja a fiút, s ahogy a fiú erősödik, úgy fogy Fehér ló ereje.
Fehér ló a hetedik évben felküldi a fiát egy nagy fára, hogy húzza le a kérgét, de a fiúnak nem megy. Ekkor újabb 7 évig szoptatja, (és egyes leírások szerint háromszor 7 évig), s amikor a fiú lehúzza a legnagyobb fa kérgét, akkor Fehér ló világgá engedi a fiát és meghal. (Az égbe nyúló fa megmászásával elérhetőek lettek számára az égi energiák. Fehér ló elvégezte a küldetését: átadta az erejét és teste visszatért a földbe, lelke pedig az égbe szállt.)
Fehérlófia elindul világgá és egy sűrű erdőbe ér (az élet sűrűjébe). Itt egy különösen erős emberrel találkozik, aki puszta kézzel csavarja ki a fákat a földből. Ő volt Fanyűvő, aki már várta, hogy Fehérlófiával megbirkózhasson. Fehérlófia azonban egyből földhöz vágta, ezért anlegyőzött Fanyűvő Fehérlófia szolgálatába állt. Ketten mentek tovább. Egyszer csak megláttak egy embert, aki a követ úgy morzsolgatta el, mint más a kenyeret. Ő is megküzdött Fehérlófiával, de alulmaradt, ezért a szolgálatába állt. Harmadiknak Vasgyúróval találkoztak, aki a vasat úgy gyúrta, mint más a tésztát. Fehérlófia őt is legyőzte és a szolgálatába fogadta. (a három szupererős lény az állóképesség és kitartás három szintjét jelenítik meg, sorrendjük is a sztyeppei népek rangsorát hozza, a fémhasználók a legfejlettebbek. Mivel Fehérlófia a varázslatos Fehérlótól kapta az erejét, könnyedén legyőzte őket. A Ló a kitartás és állóképesség szimbóluma is, különösen a lovas népeknél.)

Mentek, mendegéltek, megtelepedtek, kunyhót csináltak, rájuk esteledett. Másnap fanyűvőt otthagyták kását főzni, a többiek pedig vadászni mentek. Egyszer csak ott termett egy kis ördög Fanyűvő lábánál, Hétszűnyű Kapanyányimonyóknak hívták. Azt mondta: "- Add ide a kását, mert ha nem adod, a hátadon eszem meg!" Fanyűvő odaadta, és el se merte mondani a többieknek, hogy mi történt. Mind éhen maradtak.
Másnap Kőmorzsoló maradt otthon, de elvette tőle erővel a kis ördög a kását, megint éhen maradtak.
Harmadnap Vasgyúró volt soron, de ő se tudta megvédeni az ételt, ezért negyedik nap Fehérlófia maradt kását főzni. Meg is érkezett Hétszűnyű Kapanyányimonyók, de Fehérlófia könnyedén elbánt vele és a szakállánál fogva egy fához közte.

Megjöttek a többiek és végre jóllaktak, ám Kapanyányimonyók eltűnt a fával együtt. Követték a nyomait 7 nappal és 7 éjjelen át, mígnem egy lukhoz értek, ami a másvilágra vezetett. Tanakodtak kicsit, aztán úgy döntöttek, hogy lemennek egyenként kötélen. Fanyűvő, Kőmorzsoló és Vasgyúró is visszahúzatta magát, de Fehérlófia bátran lement a másvilágra. Hamar megtalált egy kis kunyhót, benne Kapanyányimonyókot, akinek a hasáról ette meg a kásáját. (Kapanyányimonyók a föld alatt, tehát a tudatalattiban lakó lény, amelyik váratlanul kerül elő, hogy zavart okozzon.)

Fehérlófia továbbment és egy rézerdőbe ért, aminek egy várat talált a közepén és benne egy királylányt. Fehérlófia kész volt megküzdeni a hazaérkező sárkánnyal, hogy a királylányt megszabadítsa. A sárkány elvesztette mindhárom fejét. Ekkor királylány szólt hogy van még két testvére, ezért az ezüsterdős vár következett a hatfejű sárkánnyal és az aranyerdejű vár a tizenkétfejű sárkánnyal. Azt a sok fejet is mind levágta Fehérlófia.
A három királylánnyal visszatért Fehérlófia a lukhoz, hogy felhúzassa magukat, de sehogyan se fértek a kosárba négyen. Végül felküldte a három királylányt Fehérlófia és várta a kosarat, de jól otthagyták. Aztán nagy eső kezdett esni és Fehérlófia nem talált menedéket, még a szűrét is három griffmadárfiókára terítette, hogy ne ázzanak. Amikor megjött az anyjuk, a nagy griff, kívánhatott egyet Fehérlófia a jó szolgálatáért. Fehérlófia a felvilágba akart menni, azt kérte. A griff meg is tette neki, de Fehérlófiának szereznie kellett 3 kenyeret és 3 oldalszalonnát az útra, hogy legyen ereje a griffnek. Miközben mentek, minden étel elfogyott, ezért Fehérlófia már a karjával és a lábával etette a griffet, de végül felértek. Fehérlófia nem tudott mozogni, de a griff a szárnya alól elővett egy csodás bort (az élet vizét), amitől Fehérlófia meggyógyult és hétszerte erősebb lett, mint azelőtt.

Előbb Vasgyúrót látta meg, kihajította az ablakon és ettől ő szörnyethalt, azután a másik kettő meghalt a félelemtől. Fehérlófia elvitte a három királylányt az apjukhoz, aki a legkisebbet neki adta meg a fel királyságát és boldogan éltek, amíg meg nem haltak.

--------------------

3-as szám. Az égi-, földi- és alvilági szintek újra és újra visszatérnek, a hősnek mindet ismerni kell.

A 7-es szám az egészet, a befejezettséget és a tökéletességet jelképezi. Gyakran megjelenik a mesében, ez is mutatja, hogy a főhős a tökéletesség útján halad.
A magyar népmesékben és a szólásainkban is a legnagyobb fokozás jele

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X