- az írás Claus Riemann: Mély forrás című műve alapján készült -
A Vízöntő energiájú emberek szimbóluma a madár. A Vízöntő "Szabad, mint a madár". Általában a Vízöntő energiájú emberek szeretik a madarakat, álmodnak madarakkal vagy ők maguk repülnek.
A Vízöntő megszabadul a földi kötöttségektől, az anyagi világtól való függéstől. Szabadság, könnyedség és határtalan messzeség jellemzi... szereti a dolgokat madártávlatból nézni vagy úgy, mint egy színházat.
A Vízöntő árnyoldala is ez: nincs talaj a lába alatt. Sokszor gyökértelen, otthontalan, hiányzik az életéből a biztonság és az Anyaföld védelme. Általában nem tartozik a közösséghez, különcködik vagy kívülálló, nehezen találja a helyét a világban, nehezen marad egy helyben. A legtöbb Vízöntő energiájú embernek problémát jelent beleoldódni a társadalomba, olyan érzésük van, mintha egy üvegfal választaná el őket a többi embertől vagy nem a megfelelő bolygón élnének.
A Vízöntő a normáktól való elrugaszkodást képviseli. Ő a bolond, aki büntetlenül élcelődhet a királyon. A bolond attól bolond, hogy azonosul egy látomással. A Vízöntő lenézi azokat, akik a birkanyájban maradnak és irányítottként élik az életüket. Ő a másságban, az individumban hisz. A másság, a mindenki véleményétől való abszolút függetlenség azonban a kívülállóságig vezet. A Vízöntő örömmel kitör a régi rendszerből, hogy megélje a személyes szabadságát. És jól is teszi, mert a rendszerekhez való alkalmazkodás, a normális ember szerepe hosszú távon boldogtalanná és frusztrálttá teszi.
Amíg a Vízöntő energiájú ember tudatosan vállalja a saját őrültségét és bolondságát, a szabadságszerető oldalát, addig nem fenyegeti a veszély, hogy valóban bekattan.
A Vízöntő korának kétezer éves periódusa kezdődött el... a lázadás kora a régi királyok, a rendszerek és minden régi, elavult dolgok ellen. Egyben megkezdődött egy tánc, egy sodródás egy látomás, egy utópia felé. De minden olyan elv, ami az abszolúthoz közelít, veszélyessé válik. A Vízöntő korában mindenki bolondnak tűnik, aki aláveti magát egy diktatúrának és nem a saját belső törvényeik szerint él. És ez mindaddig elfogadható, amíg a másság nem erőszak és nem maga a diktatúra.
A Vízöntő korában az ember könnyedén hirdeti a másságát abban a meggyőződésben, hogy a törvények csak másokra érvényesek. Ám törvények nélkül az egyént felemészti az őrület, a közösséget pedig az anarchia. A Vízöntő uránuszi függetlenség-igényének a Bak szaturnuszi energiája ad keretet.
Miközben a Vízöntő lázad a társadalmi hierarchiák ellen névtelenséget is fogad. A Vízöntő feladata nem a lázítás volna, hanem az, hogy idegen világokat kössön össze.
A Vízöntő anya (Vízöntő Holdas nő) az a típus, aki szelet fúj a gyerekei szárnyai alá. Élvezi, hogy segítheti a gyerekeit a saját személyiségük kifejlődésében és a maguk útján járni. A szerencsés Vízöntő Holdas gyerek korán menni is szeretne és a maga útját akarja járni. Olyan szülőt szeretne, aki együtt áramlik a kivételes egyéniségével és támogatja őt annak kiteljesítéséban. Ha a Vízöntő Holdas gyermeket a szülő akadályozza saját személyiségének megélésében, akkor gyakran légzőszervi bajai lesznek, úgy érzi, hogy megfullad a családban. A Vízöntő gyereket nagyon zavarja a túlzott közelség, azonnal törli a puszikat és igyekszik távol tartani magát a nyomulós-bekebelező családtagoktól. Egy ilyen gyerek számára a legmérgezőbb az, ha azt hallja, hogy a világ veszélyes, hogy ő nem mehet szabadon, mert a szabadsága veszélyt jelent. A Vízöntő a maga ura és ezt várja mindenkitől. "Én a magam ura vagyok és te a tiéd, nem lehetsz az enyém." Rendkívül rosszul viseli a korlátozást akár fizikailag, akár szabályokkal teszik. De épp úgy ide sorolható a szülő érzelmi zsarolása is: "Ugye nem hagysz el engem!"
A Vízöntő a szüleiben j humorú barátot keres, akivel nevetni lehet és aki engedi, hogy a gyerek a saját útját járja. Ha a szülő nem ilyen, akkor a gyerek nem fogadja el.
A Vízöntő (holdas) gyerek sokszor idegennek érzi magát a családban, nem tartozik oda. Egy Vízöntő gyerek (és felnőtt) mindig elvágyódik messze. Nem szereti a "mi" fogalmát, az egyéniségét minden helyzetben próbálja megőrizni kifejezni.
Mindenkinek, aki Vízöntő energiát akar felszabadítani magában légzőgyakorlatok ( a tüdő tágítása, hegyi levegő) és tánc javasolt minden mennyiségben. Gyógyhatású ez akkor is, ha a Vízöntő gyereknek nem tudta megmutatni a szülő, hogy milyen szabadon és függetlenül élni.
A Vízöntő bölcsessége az, hogy "Ne hasonlítsd magad máshoz, légy önmagad mércéje!"
A Vízöntő a párkapcsolatában is szeretne szabad maradni.
"A házasság a szerelem halála." (Osho)
A felszínen valóban az egy Vízöntő ember számára, de inkább arra érdemes koncentrálni, hogy a kapcsolat értékét nagyban növeli a belefektetett munka.
A Vízöntő férfi (Vízöntő Marsos) az örökifjú vándorcigány, aki keresi a kalandokat, inspiráló, vidám és teljesen megbízhatatlan. A kötelesség és hűség nem az ő világuk. Ha támadás éri őket, akkor levegővé válnak, elérhetetlenek lesznek.
Jellegzetesen Vízöntő mesék:
A görbe faSzerencsés János