SZÓLÁS éS KÖZMONDÁS témák:


Bibliai Kifejezések Közmondások Rímelő Szállóigék Szóláscsoportok Szólások Tréfás

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
SZÓLÁS és KÖZMONDÁS / 750 magyar közmondás   Közmondások

Miről szól a "Nem esik messze az alma a fájától" közmondás?
1 1 Tetszik ez a közmondás?  

Megtekintés 6405

cinege


jelentése:
- olyanok a gyerekek, mint a szülők
- a gyerekek az őket nevelő szülőkre hasonlítanak, tőlük tanulják a viselkedési vagy gondolkodási formát

Az almafa általában a lombja alá vagy nem túl távol pottyantja le az almát. Ha egy állat megeszi, akkor ott helyben eszi meg, a magok sokszor hátra maradnak. Ha kedvezőek a körülmények, akkor kinő a magból egy almafa és az ugyanolyan vagy nagyon hasonló formájú és zamatú gyümölcsöt hoz, mint az a fa, amelyikről lepottyant.
Lehetne igazából bármelyik fán termő gyümölcs is a szólásban, de a gyümölcsről régen is az alma jutott eszébe mindenkinek. Kedves, piros és édes, ezen kívül mindig az ember útjába akad egy. Mivel az alma a legjobban tárolható gyümölcs, régen is szinte a napi étkezés része volt, foglalkoztak vele, a fát is megfigyelték. Ezért lett a szólás gyümölcse.
A szólás azt fejezi ki, hogy mint ahogyan a gyümölcs is hordozza a szülő fa tulajdonságait, úgy a gyerekek is hasonlítanak a szülőkre. Külsőre is értik, de inkább a belső tulajdonságokra gondolnak, a közösséghez, munkához, pénzhez és embertársaihoz való viszonya olyan, mint a szülőké.
Változatai:
"Amilyen a fája, olyan az almája"
"Amilyen a fa, olyan a diója"
"Minő a fa, olyan a gyümölcse"
"Vad fának vad a gyümölcse" = Nem várhatunk a vad fától édes nagy gyümölcsöt. Amilyenek a szülök, olyanok a gyermekeik is

Hasznos volt az írás?   0
13

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X