
- 6. osztályban kötelező -
A mű jelentősége az Egri vár diadalmas megvédése a törököktől, ami egyben az iszlám európai terjeszkedését állította meg 1552-ben, és ezzel meg is húzta a keresztény Európa és az Oszmán Birodalom határát.
A mohácsi vész után a törökök bevették Budát és Szolnokot, ekkor Eger ellen indulnak. (A regényben ott van Buda elfoglalása.)
Olvasónapló itt:
Gárdonyi Géza - Egri csillagok olvasónapló
Egri csillagok tartalma röviden:
A történet 1533-ban indul a Mecsek egyik patakpartjáról, ahol két gyermek Bornemissza Gergő és Cecey Éva játszanak. Egy török janicsár, Jumurdzsák les rájuk, aki ellopja a lovukat (Szürkét) és így elcsalja a gyerekeket. De ők még az éjszaka folyamán meglépnek a lovukkal és egy hozzá kötött másik lóval, amelyiknek a nyergébe sok aranypénz van elrejtve. Van ám öröm, mikor a két gyerek a sok kinccsel előkerül. A törökök már Keresztesfalván, Ceceyék falujában fosztogatnak és gyújtogatnak, de Ceceyék is megteszik, amit tudnak. Jumurdzsákot elkapják és Gábor papra bízzák, aki azonban csak az amulettjét (a gyűrűjét) veszi el, az életét meghagyja.
Gergő anyját megölik a törökök, ezért előbb Dobó Istvánhoz majd Gábor paphoz kerül, végül Szigetvárra Török Bálinthoz.
Gábor pap Gergőre hagyja Jumurdzsák amulettjét, aztán merényletet tervez a szultán ellen, de egy agát robbant fel. Maga is súlyosan megsérül és a fogságban meghal. Gergő is fogságba esik, de sikerül megszöknie (egy tevepásztorral, aki nagy jövőt jósol neki). Török Bálint is fogságba esik, őt a Héttoronyba zárják.
Éva közben a királyné udvarába kerül, aki egy kellemetlen, jellemtelen alakhoz, Fürjes Ádámhoz akarja feleségül adni. Amikor ezt hírül kapja Gergő, sietve megszöknek és elindulnak Török Bálint kiszabadítására, Jumurdzsákkal a nyomukban. A szöktetés sikerül, összeházasodnak.
Jumurdzsák elrabolja Éva és Gergely hat éves kisfiát, hogy visszakapja az amulettjét. Gergely a korábbi fogságában egy töröktől hozzájutott magyar várak tervrajzaihoz, amiből az Egri várét eltette. Ezt a papírt, az egri vár tervrajzát és titkos bejáratát ábrázoló papírt Éva később megtalálja. Éva bejut az egri várba és kitartóan harcol a többi egri nővel. Hegedüs hadnagy árulóvá lesz (török katonákat juttat be a várba a víztározón keresztül), de elkapják és fölakasztják.
Egy török asszony a saját fiáért, a kis Szelimért cserébe elhozza Éváék kisfiát, Jancsikát. Gergely tüzes kerekes hadi fortélya, a katonák hősiessége és az egri nők kitartó ereje együttesen védik meg a várat az ostrom alatt. Eger vára 300 katona elvesztésével túléli a végső ostromot és minden külső segítség nélkül megállítja a törököket. A törökök vesztesége 8000 fő a regényben.
Bornemissza Gergely jellemzéseDobó István jellemzése--------------
Szinte minden szereplő valós személy a regényben, de érdekesség, hogy Bornemissza Gergely két feleséget is elfogyasztott és egyik sem Cecey Éva (aki írói fantázia). Gergely nem sokáig örülhetett a diadalnak, mert török fogságban halt meg fiatalon 1555-ben.