jelentése:
- olyan messze, ahová már szinte lehetetlenség eljutni
Az Óperenciás-tengeren is túl azt fejezi ki a meséinkban, hogy olyan nagyon messze, ahová már lehetetlenség eljutni vagy nem érdemes embernek oda menni. Ez az Óperenciás-tenger bizony csak a magyar mesékben szerepel. Ha utánajárunk, meg is találjuk ezt a helyet „Österreich ob der Enns”, azaz az ausztriai Enns folyó vidékét, ahol szép kiterjedésű tó is van, ez az Óperenciás-tenger. Az 1800-as évek katonanaplóiból már erre is bizonyságot találunk:
Tárkány Béla 1846-os, karlsbadi és gasteini útjáról szóló naplóbejegyzésében írja: „A meséshírű Oberenczián keresztül estére Mölkbe értünk.”
Az "Óperenciás-tengeren is túl" kifejezést azután mind gyakrabban használták az alsó-ausztriai Welsben állomásozó magyar huszárok „távoli hely”, illetve „az ismert terület határa” megjelölésére. De vajon miért olyan fontos ez nekünk, hogy meséinkban megőriztük. Talán évszázados, évezredes kötődésünk van ehhez a határvidékhez?
A kérdésre Makkay János régész adja meg nekünk a választ:
„A kései avarok országának gyepűhatárai pedig hosszú ideig egészen az Enns folyó dunai torkolatáig terjedtek: az Alpok hóval-jéggel fedett üveghegyei mellett található mesebeli Óperenciáig. Az Árpádok országának egykori nyugati széle korábban két évszázadig szolgált gyepűhatárként az avarok birodalma és a kelet felé igyekvő germánok, bajorok, frankok között. A mesebeli meghatározás – túl az Óperenciás-tengeren, az Üveghegyeken is túl – az avar kori magyarság nyelvén az Enns menti országhatáron túlit, a naplemente felé eső idegen messzeséget jelentette. Innen, az avarság korából maradt meg a magyar nyelvben az Óperenciás-tenger emlékezete, hiszen az Árpádok hatalma sohasem terjedt ki tartósan az Enns folyóig. Ez a kifejezés – Óperenciás-tenger – és értelmezése kizárólag a régi magyar nyelv fordulata, semmilyen más nyelvnek nem lehetett felfedezése, és semmilyen más nyelven nincs sem értelme, sem jelentése vagy megfejtése. Éppen úgy, mint Bécs város nevének sincs: Vindobona magyar neve németül nem jelent semmit.”(Bécs magyar neve is avar eredetű: becs jelentése őrzőhely.)