IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / Dráma

Miről szól Bertolt Brecht - Kurázsi mama és gyermekei című dráma?

Megtekintés 3239
1
7

mikkamakka


Brecht menekülés közben Hitler hatalomra kerülésekor kezdte írni a drámát. A pacifista (háborúellenes) dráma a kispolgári megvezethetőséget és a háború jellemformálását mutatja be. A történet a harmincéves háború idején játszódik és több, közel 12 háborús évet ölel fel. Elolvasni se volt sokkal kevesebb.

A mű bölcsessége:
"Aki a háborút megfeji, adózzon is neki!" - Kurázsi mama a háborúból él, és ezért majd a három gyermeke életével fizet.

Tartalom:
A történet 1624-ben kezdődik.
Egy őrmester katonákat verbuvál, amikor Kurázsi mama ekhós szekerébe botlik... három gyermeke is vele van. Kurázsi mama jósol az őrmesternek, azután a három gyermekének is, és mindenki keresztes fecnit húz a sisakból... ez előrevetíti a mű végkifejletét.. a halált.
Mint Kurázsi mamától megtudjuk gyermekei közül:
Eilif, a legidősebb fiú eszes és bátor
Stüsszi, a középső jámbor és együgyű
Kattrin a leány jólelkű és néma.
Az apák különbözőek, mert Kurázsi mama markotányosnő, ami papíron azt jelenti, hogy mindenféle kiegészítőket árusít a katonáknak, a gyakorlatban pedig azt jelenti, hogy szajha.

Eilif elmegy katonának. Később találkozik anyjával is, amikor azt a hőstettet hajtja végre, hogy leölik egy fél falu parasztjait és elveszik az ökreiket.
Kurázsi mama igyekezett becsületesnek nevelni a gyerekeit, de a háborúban ez ismeretlen fogalom.
Már három éve van Kurázsi mama , Stüsszi és Kattrin egy katonai táborban, amikor megismerik Yvettet, aki prostituáltként dolgozik és óva inti Kattrint a hasonlóktól, de Kattrin elcseni a ruháit és abban pózol. Ekkor ágyú dörren és mindenki menti a menthetőt. A tábori zsoldot Stüsszi a szekérbe rejti, de elfogják és a váltságdíjnak a szekeret kérik érte. Kurázsi mama addig alkudozik, míg a fiát megölik... névtelen sírba dobják.

Kurázsi mama a tiszti sátor előtt panasztételre vár mással együtt, de végül inkább eléneklik a kapituláció dalát és megbékélve elmennek.

A súlyosbodó háború jeleneteit látjuk a következő oldalakon: a papot, aki sebkötözés céljára csíkokra tépi a drága ingeket, Kattrin szeretne gyereket és családot, de az anyja nem szeretné ezeket a nyűgöket, inkább elküldi Kattrint további áruért. Kattrin a homlokán egy nagy sebhellyel tér vissza, úgy érzi nem lesz férje emiatt, az anyja vigaszul nekiadja Yvettt piros cipőit.
Kurázsi mama épp nagy boldogan a háborút élteti, mert jól megy a bolt, amikor híre jön a békének. Ettől megijed, hogy most csődbe megy, hiszen tele van olyan áruval, ami nem kell békeidőben.
Eilifre a béke miatt most halál vár, mert ő háborús bűnös... hazatér elbúcsúzni
Úgy hal meg, hogy az anyja nem is tudja.

Már 16 év telt el a háború kezdete óta.. Kattrin és Kurázsi mama a szekeret húzzák a hideg télben.

1636 -ban a császáriak épp a református vallású Halle városát akarják megtámadni.
A katonák megparancsolják a parasztoknak, hogy ne adjanak jelt és egy fiút arra kényszerítenek, hogy mutasson titkos utat a város felé.
Kattrin ekkor egy nagy dobbal felmászik egy háztetőre és onnan jelt adva megmenti a helyzetet. Mire a katonák megközelítik a várost onnan már ágyúznak. A lányt lelövik, hősi halált hal.

Kurázsi mama megsiratja, és a falusiak megígérik, hogy eltemetik, de ő meneküljön... ez már a zárókép: Kurázsi mama egyedül húzza a szekeret tovább.

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X