IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / 5. osztály   Regény

Miről szól Fekete István - A koppányi aga testamentuma című regénye?
2 4 Tetszik ez a mű?  

Megtekintés 5512

mikkamakka


Somogyban járunk 1586 tavaszán. Az író szép tájleírásokkal adózik a mesés balatoni lápvidéknek és a magyar földnek.

Olvasónapló is készült:
Fekete István - A koppányi aga testamentuma olvasónapló
Tartalom:
Sok évvel korábban Oglu, a koppányi aga, párviadalban megölte Babocsai Lászlónak (a főszereplőnek) az édesapját, ezért László, a végvári vitéz megfogadja, hogy ő megöli párviadalban az agát. László 1586-ban a fonódi (határvédelmi) végvárban készülődik a küzdelemre. Csomay Ferenc itt a kapitány a vitézek vezetője, akinek nem volna szabad engednie a párbajt, mert az törvénysértő, de ő is jogosnak érzi, ezért engedi.

A párbaj Babocsai László győzelmét hozza. Oglu aga a testamentumában (=végrendeletében) tisztelete jeléül Lászlóra bízza a vagyonát, és egyetlen leányát is, aki magyar anyától született és keresztényként nevelték. László mint fogadott húgát viszi a féltörök lányt Bézsenybe a saját édesanyjához. Az anya hamar megkedveli a lányt.

Közben a balatoni Bolondvár várkapitánya, Kales Rudolf levélből értesül róla, hogy Babocsai László milyen szép zsákmányra (örökségre) tett szert és csapdát állít neki. Párviadalra hívja, de helyette elrabolja és börtönbe vetteti Lászlót. A börtönben László az új koppányi aga (Szinan) fiával, Szahinnal kerül egy tömlöcbe, összebarátkoznak.

A segítség Bogics Markó horvát vitéz személyében érkezik, aki, várépítő mesternek adva ki magát, besétál Bolondvárra. Amíg Rudolf Kales Szahin apjával találkozik, hogy elrabolja tőle a fiáért kért váltságdíjat, addig Markó kiszabadítja Lászlót és Szahint, azután Bézseny felé (délre) menekülnek (elkerülve Kales északra induló csapatát). Markóék találkoznak Szinán csapatával és a betegeskedő Lászlót Koppányba viszik gyógyulni, ahol Lászlót Szinan lánya, Aisa ápolja.

Bogics Márkó Fonódra megy a Szinantól kapott erszénnyel, amiben (mint később kiderül) a fiáért kért 100 arany van. (Szinán aga tehát a fia kiszabadítóinak adta a Kalesnek szánt pénzt.).

Rudolf Kales bosszúra szomjazik, föl akarja perzselni a Babocsai-birtokot (a bézsenyi udvarházat), de a hű jobbágy, ifjabb Máté lenyilazza Kalest és a főemberét, Rimbást, a többi támadó ember pedig szétszalad.

A regény végére László teljesen beleszeret Szahin húgába, Aisába, és meg is kapja őt Szinantól (a lány apjától). Szinan maga hozza el a lányát Bézsenybe és kéri ki fia számára a féltörök lányt, Oglu lányát, Zsuzsát.
Aisa és László lakodalmát Bézsenyben a kis házban tartják.

A szereplők jellemzése:

Hasznos volt az írás?   0
44

igni001


pontosan hova mentek(délre) Kéne az egyik szereplőről egy 3-4 mondatos bemutatás milyen helyszínek voltal?

0
0

cinege


Délre Bézseny felé mentek (a szökött László és Szahin meg Markó pár emberrel), László anyjához, hogy ott elrejtőzzenek, de útközben összefutottak Szinannal és jobb ötletnek tűnt, ha inkább a törökök gondoskodnak a beteg Lászlóról.

---------------------

1. Babocsai László látomása arról tanúskodott, hogy az édesanyját nagyon megviselte a férje halála és főleg a lefejezése. (Babocsai Gáspár, Lászlónak az apja rendes párbajban halt meg, de a lefejezésére nem lett volna szükség. Amikor László megölte Oglu agát, ő nem fejezte le.)
2. ... habosra hajszolták a lovaikat"... azért, hogy mielőbb elvigyék a kihívás hírét Oglu agának. (habosra hajszolták = olyan gyorsan vágtattak, hogy a lovaknak habzott a szája.
3. Oglu válasza egy hétre rá már meg is jött,mert nem lepte meg a kihívás. László bosszúja az apja haláláért szinte elvárás volt.

„És elhoztad? – csattant fel az asszony. […] – Az apád gyilkosának a
lányát az anyád házába?”
a, László anyja mondta Lászlónak. Az apa neve Babocsai Gáspár, a gyilkosának a neve Oglu aga (a koppányi aga)

b, Gáspár és Oglu aga viadala akkor volt, amikor László még gyerek volt... talán 15-20 éve (nem tudok idézeteket)

Babocsaiék háza Bézsenyben van, mocsaras nádas terület veszi körül. A jobbágyok (cselédek és munkások) laktak ott és persze László anyja, azután a féltörök lány Zsuzsa. A nők és cselédek gondban lettek volna egy támadás esetén, hiszen ők nem harcosok.
A ház nem volt jól védhető, de Bogics Markó tervei alapján építettek egy vastag vályogfal-kerítést a ház köré (ezt palánknak hívják) és árkot is ástak, amibe bevezették a mocsár vizét, így már nagyon jól védhető lett. Ezt a védelemerősítést úgy hívják, hogy erődítés.
Mivel a támadók nem ismerik a nádast, ott el lehet rejtőzni a kis házban.

d,: „Csak azt vegyétek a fejetekbe, hogy mától kezdve az ő szájával is én beszélek.”
- ezt Babocsainé (László anyja) mondta és arra értette, hogy a szolgálók úgy hallgassanak a féltörök lány (Zsuzsa) szavára, mintha a nemzetes asszony (Babocsainé maga) mondta volna

POKÁPNY = Koppány vidékének előbb Oglu, később Szinán volt az agája.
MÁDUSTA = Dusmáta a török neve volt Oglu lányának, Bézsenyben azonban Zsuzsának hívták.
LOGU = Oglu, a koppányi aga párbajban vesztette életét
BOCSABAI = Babocsai Gáspár halálát a fia, Babocsai László bosszulta meg.
TAMENTESTUM = Testamentum... A testamentum végrendeletet jelent, azt a kívánságot, ami az ember halála után teljesül.
RÁVHÁZ = (?)

jobbágy, kötelesség, ellenség, keresztény, udvarház, kapitány, emberemlékezet, mdaam, tallér

0
1

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X