IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / Novella és Elbeszélés   Pszichológia

Miről szól Karinthy Frigyes - Találkozás egy fiatalemberrel című novellája?

Megtekintés 1262
0
4

mikkamakka


Az önmegszólító novellában a 26 éves író a kamaszkori (17-18 éves) énjével találkozik, aki számon kéri rajta az egykori álmait, világmegváltó terveit. A műben mintha az életrevaló fiatal Y vagy Z generáció találkozna a megalkuvó X generációval és beszélgetnek kóstolgatva egymást.

Az író a kényelmes polgári létből (felesége mellől) lép a kamasz mellé, akiben egykori magára ismer (a kezén lévő sebhelyből). A beszélgetés kezdetén a felnőtt erőlteti a fensőbbségét, de a kamasz (= a fiatalember) magabiztos és szabad, a belső késztetései hajtják, megingathatatlan. Hisz abban, hogy amit eltervez, annak meg kell valósulnia, ezért számon kéri a felnőttön az egykori álmait: repülőgép feltalálása, Északi-sark felfedezése, híressé válás, emberek tiszteletének elérése, Magyarország függetlenné tétele és felemelése, egy szép nő feleségül vétele és egy tökéletes szimfónia... ezeket kellett volna teljesítenie a felnőttnek. A felnőtt megtette, amit tudott: híres író lett, szép felesége is van, berendezkedett egy csendes polgári életre.
A kamasz azonban gyávának tartja a felnőtt énjét, olyannak, aki lemondott mindenről, ami értékessé tette az életét. Gyűlöli ezért... A felnőtt fölényeskedését egy pillanat alatt szertefoszlatja a kamasz:

"- Nem akartam megismerni az életet... azt akartam, hogy az élet ismerjen meg engem... Igen, engem mindenki kinevetne, ... de te tudod, hogy te vagy a nevetséges és kicsi... és
hogy nekem van igazam.. te szegény... te kicsi... te senki... Merj a szemembe nézni..."

A felnőtt nem tud kiállni magáért, lelkifurdalása van amiért hagyta veszni az álmait. Megvannak a válaszai, az élet nem egészen olyan, amilyennek a kamasz elképzeli... úgy gondolja, hogy fel kellett áldoznia az álmait a megélhetés oltárán és közben sikeres író lett, igazán elérte, amit el lehetett érni... De mégis megingatható, hiszen nem volt hű önagához és szép lassan beleszokott, beleszürkült a társadalomba. Ment az elvárások után, és lemondott a személyiségének lázadó, álmodó oldaláról. A kamasz tehát erkölcsi fölényben érezheti magát. Így búcsúzik:

"...mártsd be tolladat a lenyugvó nap tüzébe, s írd meg nekik... írd meg ezt a találkozást...
és írd meg nekik, hogy hagytalak el, és hogy tűntem el, beleolvadva az alkonyodó égbe, ifjan, szépen és végtelenül szabadon, hogy ne lássalak többé... "

A két én beszélgetésének végeredménye ez a novella, amiért fizetnek.

--------------------

Az író beletörődik ifjúkori kamasz énjének elvesztésébe és a nagy kérdés ránk marad: vajon mindenképp le kell mondanunk a nagy álmainkról és megalkudni a polgári felnőttségben?
Vagy álmodhatsz, teremthetsz, nevethetsz, lehetsz bátor és életrevaló és kihasználhatod az életed minden cseppjét?
Tudni kell, mi a különbség a kompromisszumok és az önfeladás között.
Nem muszáj megalkudni. Szabad a választás, hogy mit kezd az ember az életével.
Magad teremted a céljaidat vagy a társadalom?
Hogyan hozod ki az Életedből a legtöbbet?
A válaszok ott vannak Benned.

írói eszközök:
a három pont( ... ) több, mint hetvenszer szakítja meg a felnőtt mondatait. A zavartságot fejezi ki, lélegzetvételt, gondolkodást, bizonytalanságot. A kamasznál csak hússzor fordul elő. Jellemző, hogy a felnőtt sokat magyarázkodik, sokkal több szövege van, míg a kamasz néhány tőmondatban kifejezi, amit akar. (Akár az életben... a szülő beszél, magyarázkodik, a gyerek pedig megmosolyogja, aztán teszi a dolgát.)

0
2

Felméry


Az író dönthetne úgy is, hogy a felnőttnek van igaza és néhány érvvel bedarálhatná a kamaszt a novellában. De Karinthy azt akarja, hogy a kamasznak legyen igaza. Hiszen a megalkuvó felnőttnél nem lehet a 'teljes élet' kulcsa. Csak úgy élhetünk teljes életet, ha nem veszítjük el a kapcsolatot a bennünk élő kamasszal.
Ezt a felnőtteknek mondom.
Ha vannak.

0
3

fantom


Esküszöm szíven ütött. Lehet, hogy én is megírom a találkozásomat. Az nem fog fájni, nincs búcsú a végén. Sőt, lehet, hogy minden évből meghívom magamat, hátha együtt összerakjuk, hogy mi volt, meg hogy mit akartunk...

0
1

fantom


: )

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X