Móra Ferenc a kedvenc meséjét mondja el nekünk, amit az édesapjától hallott és kérte tőle újra és újra.
Amíg a felnőttek a magyar forradalomban harcoltak a szabadságért (1848-as szabadságharc), addig a gyerekek is játszották a maguk fprradalmát a faluban.
Sereget gyűjtöttek, minden házba bezörgettek, hogy összeszedjék a gyerekeket, már csak Kasza Palkó hiányzott. Hozzá is elmentek, de ő nem akart harcolni, inkább behúzódott a kemence mellé és olvasta a Toldit. A történeteket szerette, nem a valódi harcot.
A "generális" (=parancsnok) csalódottan hagyta ott:
"- Szép álmokat, Kuckó király! Jobb is, ha itthon maradsz a kuckóban, legalább nem csúfítod a seregemet."
Valódi ellenség híján a fűzfákat verték el a fakardjaikkal a gyerekek és az ürgéket zavarták ki a lukaikból. Míg egyszer csak találtak ellenséget. Éppen a malomból cipekedett hazafelé a Kuckó király. Nekiestek azonnal és jól összeszurkálták. Szegény kuckó király könnyes szemmel esküdött bosszút. Azután persze nem mert kilépni az utcára.
Telt-múlt az idő, "német lett az úr az országban, bujdosott előle a szegény honvéd, ki merre látott."
Móráék kis falujában is talált magának helyet egy honvéd, halásznak állt Galambos Imréhez. Esténként történeteket mesélt a gyerekeknek, Kuckó király is ragyogó szemmel hallgatta.
Tél volt már, , egyre nehezebb volt a munka, léket kellett vágni a jégen (= nyilást ütöttek rajta fejszével, csákánnyal)(, hogy a vízbe dobhassák a hálót.
Egy este nagy félelemmel jött meg a honvéd a halászatból, keresték már a németek a faluban. Szét is szaladtak a gyerekek, amikor a német katonák beléptek az udvarra. Csak a Kuckó király maradt és egy aranyért cserébe azt mondta a németeknek, hogy tudja, hogy hol van, akit keresnek és éjjel, amikor "harapni lehet a sötétséget", odavezeti őket. Este kitudakolta Galambos bácsitól, hogy merre vágtak léket a befagyott vízen a halászok. (Az bizony alattomos dolog, mert nem látszik, vékony kis jégréteg lesz a lukon, amelyik nem bírja el az ember súlyát, könnyen beszakad alatta.)
A fiú ment elől, a németek utána pár lépésnyire. A fiú megtalálta a léket, hangtalanul csobbant a vízbe és utána a három német katona.
Odavesztek.
(A jég alól sokszor lehetetlen megtalálni a kiutat. A dermesztő vízben megmerevedtek a görcstől és meghaltak a jeges vízben. Ezt a fájdalmas halált vállalta a kisfiú a honvéd barátjáért.)
Akit a legjobban kinéztek maguk közül a gyerekek, mert a leggyávábbnak tűnt, ő volt a legbátrabb. Ő volt gyerekként a legnagyobb hazafi.
"Az aranypénzt ott találták a halászok másnap reggel a lék szélén, a jégre dobva. Az ellenség pénzét még a halálba se akarta magával vinni Kuckó király."
--------------
Mire tanít a történet?
- A történet arra tanít, hogy minden körülmények között légy hű a hazádhoz, az elveidhez és legyél bátor. Akkor is, ha emiatt mások kinevetnek vagy elfordulnak tőled.