IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / 11. osztály   Regény

Miről szól Móricz Zsigmond - Az Isten háta mögött című kisregénye?
0 0 Tetszik ez a mű?  

Megtekintés 1682

mikkamakka


A művet a Flaubert: Bováryné című társadalmi karikatúrája ihlette, de Móricz kisregényének közege egy felvidéki kisváros. Vég nélküli pletyka, mulatozás és újabb pletyka.

Bár valójában senki sincs megfosztva az értelmes élet lehetőségétől, Móricz szereplői mégis úgy tesznek, mintha így lenne. A történet az idős tehetetlen férj és a csinos ifjú feleség konfliktusa körül bontakozik ki. az unalmas porfészek, Ilosva pletykákkal átszőtt tereiben. Móricz a fülledt, nyomott légkört és a közönségességet, azon belül az erotikát hangsúlyozza a felvonultatott életképek sorában.

Tartalom:
Veres Pál, a kiöregedett tanító azt akarja, hogy fiatal kis felesége ne unatkozzon, ezért mulatságokat szervez, ám ezek rendszerint ivászatba torkollnak.
Egy nap Veres Pál az ifjú káplánt hívta el magukhoz, ám a felesége nem érkezik meg, ezért a keresésére indul. Közben már az egész környék tudja, hogy az asszonyka eltűnt.
Veres Pál az asszony keresése közben kicsit elidőzik a vendéglőben az új albíróval, közben a káplán otthon várja.

Az asszony előkerül és máris a következő összejövetelen igyekszik hat férfi elnyerni a pillantását. Az ifjú tanítóné örömmel bekebelezi az udvarlást, az albíró, a káplán, az ötgyerekes Dvihally tanító és a kamasz unokaöccs, Veres Laci is az asszonyon legelteti a szemét. A tanítóné pedig csak az öreg pap durva közeledését utasítja vissza annyira, hogy ki is dobja a vén kecskét a házból. Megjelenik a féltékeny Dvihallyné, aki ott helyben összevész férjével és a tanítóné őt is kidobja. A férj utánamegy, azután Veres Pál is követi pket, hogy összebékéltesse őket. Az albíró már kezdi is csókolgatni az asszonyt, de ekkor belép a kis Veres Laci és tartja a lámpát. (Tényleg tart egy lámpát a kezében és ezzel kellemetlenkedik a bujálkodni vágyók mellett)
Az albírónak kellemetlen már a helyzet és lelép. Közben a férj azzal teszi nevetségessé magát, hogy őt is békíteni akarja. Az asszony kiborul és eldönti, hogy mindenképp megcsalja a férjét. Éjjel belopózik a kamasz Veres Laci szobájába és már kezdi közeledését, amikor rájön, hogy Laci már elment és a szajháknál keresett vigasztalást.
Másnap már új botrányok éledeznek az utcákon. Az unatkozó tanár (VeresPál) sétára indul és egyenesen megrohanják, hiszen ő látta utoljára élve az albírót, aki a közjegyző feleségét kapta el még az este. Mikor a közjegyző rajtakapta őket, kiugrott az ablakon, de olyan szerencsétlenül esett egy farakásra, hogy meghalt. A közjegyzőné is meghalt, mert a férje lelőtte.
A jó hír az, hogy a sok botrány miatt Veres Lacit már nem rúgják ki a gimnáziumból a kicsapongása miatt.
Veres Pálné teljesen kiborul, amikor megtudja, hogy az albíró hűtlen volt hozzá, bánatában leveti magát az emeleti lakás ablakából, de csak megüti a hátsóját.

Hasznos volt az írás?   0
0

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X