
Erisz, a viszály istennője egy napon almát dobott az istenek közé, melyen ez állt:
"A legszebbnek".
Azonnal veszekedés tört ki, hogy kit illet az alma, minden istennő magának akarta. Végül három vetélytársnő maradt, aki sehogyan se akarta feladni a küzdelmet: Héra, Athené és Aphrodité – döntőbíróra volt szükség. Pariszt, a trójai királyfit kérték fel erre a feladatra. Parisz jól megnézte az istennőket és így szólt: "– Mindhárman egyformán szépek vagytok!"
Ám az istennők nem elégedtek meg ezzel a válasszal, és Parisz megvesztegetésével próbálkoztak.
Héra így szólt hozzá: – Ha engem választasz, a világ uralkodójává teszlek.
Athéné is ajánlatot tett: – Ha engem választasz, akkor minden háborúban nyerni fogsz.
Aphrodité pedig ezt mondta: – Ha engem választasz, akkor eljegyezlek a világ legszebb asszonyával.
Pariszt sem az uralkodás, sem a győzelem nem érdekelte, a legszebb asszonyt akarta inkább.
Heléne, a világ legszebb nője már Menelaosz király felesége volt, ezért nem volt egyszerű összehozni a frigyet. De sikerült. Végülis Paris döntése robbantotta ki a trójai háborút, és okozta több ezer ember halálát és megannyi szerencsétlenséget.
De ez nem Paris hibája volt, hanem amiatt történt, hogy döntésre kényszerítették.
A monda szerint Parisz nőrablása volt a trójai háború oka. A valóság azonban inkább azt mutatja, hogy Trója kifosztása volt a cél.