IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / Vers

Miről szól Vajda János - A vaáli erdőben című verse?

Megtekintés 439
0
0

vörös ördög


Vajda János: A vaáli erdőben

Odabenn a mély vadonban,
A csalános iharosban,
Félreeső völgy ölében,
Sűrü árnyak enyhelyében;

Oh milyen jó volna ottan,
Abban a kis házikóban,
Élni, éldegélni szépen,
Békességben, csöndességben!...

Nem törődni a világgal,
A világ ezer bajával.
Meggondolni háboritlan,
Ami immár közelebb van...

Illatos hegy oldalában,
A tavaszi napsugárban,
Nézni illanó felhőkbe,
Mult időkbe, jövendőkbe...

És azután, utóvégre,
Észrevétlenül, megérve,
Lehullani önmagától,
A kiszáradt életfáról...

S ismeretlen sirgödörbe'
Elalunni mindörökre...
S ott egyebet mit se tenni,
Csak pihenni, csak pihenni...

Becsuk

A vers egyetlen hosszú sóhajtás (nyögés), egy hosszú mondat. Kicsít tömörebben úgy hangzana: elegem van.

Vajda János mesébe illő gyermekkort tudott maga mögött a váli erdőben, ahol édesapja egy vadregényes erdőbirtok főerdésze volt. Gondolatban felnőttként is ide járt megpihenni, életének legszebb időszakába és legnyugalmasabb helyére.

a vers:

A tájihletettségű dal a lélek tájaira visz, filozofikus jellegű sóhajtás arról, hogy az élet míly elviselhetetlenül könnyű. Vajda vonzódik a természethez, visszavágyik a kezdethez, az újrakezdéshez, mint minden sebzett lelkű, élettől megfáradt ember. A halál is a pihenést jelenti, a nyugalom, a hazatérés ígérete. A költő úgy érzi eleget élt, immár csak békére vágyik.
Valójában a versből, sem Vajda életrajzából nem derül ki, hogy mi volt olyan pokolian fárasztó már élete felénél, hogy a halálba vágyjon megpihenni. Egész életében firkász volt a legkülönfélébb lapoknál, és élete minden problémáját tudatosan maga generálta. Élete negatív mérlege némi komolytalan politikai szembefordulás, viszonzatlan szerelem hajkurászása, és öregen egy fiatal lány feleségül vétele, aki nem tette fiatalabbá. A legnagyobb életcélja az volt, hogy második Petőfi legyen, de mivel már volt egy jóval tehetségesebb és talpraesettebb Petőfi, ez az ötlet elég szerénynek bizonyult.

A vers a sok főnévi igenévtől is személytelen, se mélysége, se díszítettsége nincs, könnyed rímei is jelzik, hogy az életről merengés mindvégig felszínes és gyerekes marad. Mesebeli sztereotípiák: Kis házikó, illatos hegyoldal, tavaszi napsugár - csupa kislányos dolog, amire a költő vágyik.

A megbékélést az jelenti, hogy az ember eggyé válik a természettel. Lényegében a vers következtetése is ez a bölcsesség.

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X