jelentése:
- sokat iszik
- egyfolytában alkoholt iszik
Különleges szólás ez, mert a garat szó ebből a szólásból vette fel a gége-torok-rész jelentést. Előtte csak malomipari megnevezés volt. A malomban, azt a fatorkot ,faszekrényt jelentette, ahová a gabonát töltötték, és ami felül nagy nyílású lefelé pedig szűkülő tölcsérszerű üregén keresztül levezette a gabonaszemeket a malomkövekhez őrlésre. Nagy mennyiségű búzát lehetett ide tölteni fél-egy zsákkal... és az őrlés közben újra és újra tölteni kellett. Ehhez hasonlították az iszákos embert, csak ivott és ivott. Azért felöntik a garatra a gabonát, mert a töltőnyílás a szerkezet legmagasabb pontja, oda fel kellett mászni.
Már a 17. században is élt a szólás, de a mai garat jelentését csak száz évvel később vette fel, amikor leváltotta a latin elnevezést.













