jelentése:
- rászedi, becsapja
- tréfát űz vele
Régi babonás, boszorkányüldözéses időkből való a szólás, amikor azt gondolták, hogy a boszorkányok bármit meg tudnak lovagolni és akár egy gyereket vagy felnőttet is lóvá tesznek, akár lóvá is változtatnak. Az elképzelés szerint a boszorkány úgy tett lóvá valakit, hogy az kínzás volt és sokszor az áldozat abba bele is halt. Ha viszont a boszorkánynak ekkora hatalma volt az áldozata fölött, akkor a szólás minden bizonnyal arra utalt, hogy valakit teljesen a hatalmába kerít, rendelkezik felette. Ma már könnyített jelentéssel él tovább: elbolondít, kijátszik valakit.
Egyes területeken mondják, hogy "megnyergel valakit", vagy "az asszonyok megnyergelik a férjüket", azaz parancsolnak nekik.
Jókai Mór mondta egykor: "Bölcs embernek ló való, mert lóvá tesz az ember, s emberré a ló!”
Lovas szólások













