jelentése:
- az egyszerű ételeket sem szabad lebecsülni
- meg kell enni az ízetlen étket is, mert az is táplál
Ezek a szárazon jól eltárolható magvak és gabonák (bab, lencse, borsó, kukorica) a szegény háznál is voltak, ezért a hétköznapok és a szegénység szimbóluma lett. Ezekből a magokból és gabonákból laktató, de nem jó ízű étel készült. A közmondás tehát inkább unszolás, hogy meg kell enni a lencsét, a borsót és a kását is, mert annak is van tartalma még ha nem is finom.
Volt a közmondásnak olyan változata is, hogy:
"Lencse, borsó, kása mind Isten áldása"













