- a Hétszínvarázs2-ből -
Mátyás király egyszer egy óriási erdőben vadászott, és amikor üldözőbe vett egy vadat, elszakadt a társaitól. Jó ideje bolyongott már, amikor egy kunyhóra bukkant, amiben egy szegény anyóka lakott. Az anyóka azt mondta Mátyásnak, hogy elalhat a lócán (= támla nélküli paon). Megsajnálta az éhes Mátyást, ezért levágta az egyetlen tyúkocskáját. Mátyás nagyon hálás volt ezért, és kitett az asztalra annyi aranyat, ahány zsírcsepp úszott a levesben. Amikor megérkeztek a király emberei, a szakács rögtön azt gondolta, hogy ő még zsírosabb levest főz majd Mátyásnak a palotában. De mikor feltálalta a levest, Mátyás nagyon zsírosnak találta azt, és kirúgta a szakácsot a palotából.













