Rossz hajó az, melynek dereglyéje nincsen
jelentése:
- okos ember előre biztosítja magát arra az esetre, ha kudarc éri valamely vállalkozásában
- elvesztegetett lehetőségre vagy kihasználatlan munkaerőre is mondják
A dereglye vízi teherszállító eszköz, fenyődeszkából ácsolt kisebb uszály, amit rendszerint a szállított terménnyel együtt eladtak.
A gálya a dereglyénél jóval hosszabb és szélesebb volt, tehát a dereglyét utánakötötték a gályának és így nagy terheket, jelentős mennyiségű árút tudtak célba juttatni.. A kikötőben azután rendszerint a dereglyével együtt adták el az árút.
A dereglye így a gálya kihasználásának szinonimája lett. Dereglye nélkül lényegében csak a rajta gályázó rabokat vagy rabszolgákat szállította a gálya.
Ha a gályát baj érte, még lehetőség volt a dereglyén menteni a menthetőt, akár árut, akár embert.













