IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / Lélek   Mese

Miről szól A tizenkét falat - orosz mese?
0 0 Tetszik ez a mű?  

Megtekintés 342

NapHold


Egy bölcs öregasszony, egy igazi földasszony kint élt a természetben és a maga szerény életmódjára tanította leányát is. Minden nap tizenkét lopótöknyi vizet hozott egy hegyi forrásból és ezért tizenkét falat kenyeret kapott fizetségül. Egy napon arra járt a cár, akinek meghalt a felesége, és amint meglátta a dolgos asszonyt, azt gondolta, hogy jó anyja lenne a fiának.
Odalépett az asszonyhoz:
– Én vagyok a cár és szükségem lenne egy jó asszonyra. Akarsz-e a feleségem lenni?
(A cár tehát nem törődik az asszony lényével, nem érdekli, hogy ki ő, csak az, hogy hasznos legyen.)
Az asszony belemegy a házasságba és bekerül az udvarba, ott azonban gonosszá válik – elkerülve a saját természetes élőhelyéről, nem lehet boldog. Irigy és kapzsi lesz, mindent a saját lányának akar, a cár fiát igyekszik kitúrni a palotából. Végül sikerül a cárt maga mellé állítania a fiúval szemben, akit kitaszítanak és koldussá válik.
Magányosan vándorol mindenféle kietlen helyen, amikor egyszer egy barlanghoz ér, ahonnan sírást hall. Bemegy, és látja, hogy egy elgyötört remete siránkozik vízért. A cári fiú azonnal elszalad a legközelebbi forráshoz és a kezében hoz vizet az öregnek, aki azt mondja:
- Nincs szükségem a vizedre, te kedves vándor. Csak azt akartam tudni, hogy van még jóság a világban. Te megmutattad nekem, hogy van még együttérzés. Mit tehetnék érted?
A cár fia elmeséli a bánatát, a történetét, és a remete egy csodás furulyát ajándékoz neki, amitől öröm lesz a szívében és körülötte minden ember örülni kezd.
A fiú továbbindul, ám hírét veszi, hogy a birodalmat egy sárkány fenyegeti. A cári fiú be akarja bizonyítani, méltó a nevére, de rendre kudarcot vall a sárkánnyal szemben, bármilyen fegyvert választ is ellene. Ekkor előveszi a furulyát és a gonosz sárkány elkezd zsugorodni és reszketni a félelemtől, míg végül egy pici buborékká töpörödik és elpukkan.
(A mese mondanivalója itt az, hogy ha a haragra haraggal felelünk, akkor magunk is gonosz sárkánnyá válunk. Ha azonban kifejlesztettük magunkban az öröm képességét, akkor a gonoszt is legyőzhetjük vele.)
A történet végén fény derül az asszony ármánykodására, a cár azzal bünteti meg, hogy visszaküldi a hegyi világba, ahonnan jött.

--------------

A cári fiú és az asszony is visszakerül a saját világába, helyreáll tehát a rend, az egyensúly. Az asszony természetbe való visszatérése nem valódi büntetés, ám kell-e büntetni azért valakit, amiért bekattant a számára élhetetlen világban.

A cári fiú, aki forrásvizet hozott a remetének, a magában élő bölcsnek hozta el az élet vizét. Ez segített neki ráébredni arra, hogy a gonoszt az életigenléssel, az örömmel lehet legyőzni.

(Ez egy Bak csillagjegyhez tartozó történet)

- Claus Riemann nyomán -


Hasznos volt az írás?   0
0

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


Szerzőink Legnépszerűbbek Legolvasottabbak
X