jelentése: amit nem tanul meg az ember gyerekkorában vagy fiatalon, azt már felnőttként nagyon nehezen megy
Elsősorban a jellembéli dolgokra használták a szólást. Tehát olyan értelemben, hogyha valaki nem tanult tisztességet gyerekkent, vagy azt, hogy gondoskodjon az állatokról, rendben tartsa a holmiját, stb., akkor azt már felnőttként nagyon nehezen változtatja meg.
(De igaz a szólás arra is, hogyha valaki nem tanult írni-olvasni, számolni gyerekként, azt felnőttként embert próbáló kihívás megtanulnia.)
A közmondás a másik megközelítéssel is létezik:
"Amit Jancsi megtanult, János nem felejti." = amit az ember gyerekként megtanul, felnőttként is hazsnát veszi













