jelentése:
- nincs helyén az esze
- nem figyel
- hülye
Kezdetben volt olyan verzió, hogy "kiszöktek a felső várból".
A 'felső vár' a vár legmagasabb tornyát jelentette, hívták 'fellegvárnak' is, mert sokszor annyira magasan volt. Ez volt a vár feje, aki ebben a toronyban állt, mindent látott. Ha itt helyén volt az őr, akkor rálátott mindenre, s ez jó metaforája volt annak, ha valakinek helyén volt az esze.
A török időkben a megfizetetlen őrkatonák nyomorúságos helyzetük miatt azonban olykor elhagyták az őrhelyüket, "kiszöktek a felső várból". Amikor senki sem őrködött, értelemszerűen nem lehetett tudni, hogy mi történik és értelmes döntést is nehéz volt hozni egy adott helyzetről. Mondták úgy is, hogy "Puszta az felső vár, nincs otthon az gazda".
A szólás kicsit hosszúnak bizonyult, így lassan rövidülni kezdett: "Nincsenek otthon a felső várban".
A várak szerepe sem volt már olyan jelentőős a 18. században, ezért elmaradt a szólásból a "felső vár" és maradt, az, hogy "nincsenek otthon nála", mellyel ma is azt fejezzük ki, hogy nincs eszénél valaki.
Buta, ostoba szólások













