Nem tudom, kivel versenyzett Jókai regényírásban, amikor írta, de oldalszámban biztos ő nyert.
Ha bírod és alapos akarsz lenni, itt az olvasónapló:
Jókai Mór - Az arany ember olvasónapló
Tartalom:
Tímár Mihály, az arany ember egy izgalmas hajóúton megvillantja hősi képességeit és megismeri a szép török lányt, Timéát, akire apukája (Ali Csorbadzsi) hatalmas vagyont hagy. Hajójuk (a Szent Borbála) elsüllyed az arannyal együtt, ezért Tímár a lányt már a nagy pénz nélkül viszi el a vagyonos rokonhoz, Brazovics Athanázhoz. Timéa ezek után cseléd lesz Brazovicséknál, akiknek lánya, Athelie a jóképű Kacsuka hadnaggyal van eljegyezve. Kacsukának Timéa tetszik, és ez kölcsönös, ezért Athelie gyűlöli Timéát, alázza folyamatosan. Közben az arany ember, Tímár Mihály költi Timéa örökségét, mivel csak ő tud a pénzről. (Felhozatta a Duna mélyéről.) Ez egy hatalmas vagyon, egymillió forint, amiből Tímár remekül él és jól jövedelmező befektetéseket csinál. Annyira jókat, hogy megveszi Timéának a Brazovics házat és a cselédlány ott úrnő lesz ezután. Feleségül veszi a lányt, de Timéa csak hűséget esküszik, szerelmet nem, mert továbbra is Kacsukát szereti. Tímár megbánja, hogy olyan lányt vett el, aki nem szereti, és egyre többet jár el egy kis dunai szigetre, Senki-szigetére, ahol természet, gyümölcsfák és a szép Noémi várják. Noémi Tímár Mihályt rang és pénz nélkül szereti, a szerelmével teszi boldoggá és egy kisfiút szül neki. Tímár nem tud és nem akar dönteni a két élete között. Fél évet a szigeten él, fél évet Komáromban Timéával, aki végig hűséges feleség marad, és az üzletbe is beletanul. Végül az élet úgy hozza, hogy Tódor, a haramia (aki korábban Noémit is fenyegette) a Balaton jegébe fagy, és csak tavasszal találják meg. Azt hiszik, Tímár az, és eltemetik. Tímár végleg lemond a városi életéről, a felhalmozott kincseiről, Noémi és közös kisfiuk mellett marad Senki szigetén.
Timéa végre "megözvegyült", ezért összejön régi szerelmével, Kacsuka hadnaggyal. Athelie féltékenységében megpróbálja megölni, de nem sikerül neki, lecsukják.
Jókai azzal zárja művét, hogy ma is élnek az arany ember leszármazottai a csepp szigeten.
----------------
Az angol nyelvű kiadás címe: Modern Midas. Midasz király volt az a mitológiából ismert alak, aki azt kérte, hogy változzon arannyá minden, amihez hozzáér. De hamarosan nagyon szeretett volna csupán egyszerű ember lenni, akár Tímár Mihály is, mindketten megutálták a gazdagságukat.
Érdekesség, hogy a sziget valóban létezett a magyar-szerb-román határon és csodálatos atmoszférája volt, de már a múlté, mert egy gátépítés kapcsán megsemmisítették egyedi élővilágával együtt. Valóban ment rajta a huzavona a nemzetek között, 16-szor nevezték át, végül Ada-Kaleh sziget lett a neve.
Jókai a regényírás idején éppen nagy "érzelmi" válságban volt, mert beleszeretett a nevelt lányába és még Laborfalvy Rózától is elvált volna, hogy megkapja. Ebbéli kínlódása ihlette az arany embert, amit sokan "vallomásregénynek" tartanak. (A gyámleány meghalt.)
Jókai egyébként rendkívül szerencsés fickó volt, a maga korában jóképűnek számított és gazdag nemesként ünnepelt író volt. Saját barátainak, a szintén gazdag nemeseknek írt és a partijaikon iszogatott, aztán csak eltelt az élet valahogy.