IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / Dráma   Kötelező

Miről szól a Csongor és Tünde című színmű?
3 3 Tetszik ez a mű?  

Megtekintés 7747

Hoffer Botond


A boldogság kereséséről, elvesztéséről és újra megtalálásáról szól.

Csongor bejárja a világot, hogy megtalálja a boldogságot. A csodafánál meg is találja: rögtön bele is szeret Tündébe. Mirigy boszorkány azonban elszakítja őket egymástól, ezért Csongor elindul, hogy felkutassa Tündérhont és közben próbatételek sora várja.

A mű két világszinten játszódik :
földi világ - realitás: Csongor, Balga, Ilma, három vándor
égi világ -  ideák világa: Tünde, Mirigy, három ördögfi, az Éj, nemtők

Az emberi természet tavaszi kertjében kezdődik a történet és ide is tér vissza a végén, de már elvadult tájat találunk itt. Egyesek ezt a kertet az Édenkertként értelmezik, ahonnan kiűzettünk és többé nem élvezhetjük a maga teljességében és szépségében, nem lesz többé  az otthonunk. A térbeliség és időbeliség is arra utal, hogy a boldogságot nem találjuk meg sem térben, sem időben. Csongor három vándorral találkozik, akik az emberi gyarlóságot jelképezik: a Kalmár a harácsolásban keresi a boldogságot és megelégedést, a Fejedelem a hatalom megszállottja, a harmadik a Tudós, aki a mindentudás megszállottja. Mindhárman csalódottan térnek vissza. Ezután a filozófiai Éj-monológgal zárul a mű, melyből megtudjuk, hogy a lét az értelmetlen sötét ürességbe tér, hiszen a világot az Éj szülte, nem fejlődik, csak körbejár, ami visszatérő motívuma a műnek. A szerelem az Éj birodalmában teljesedik ki, ami egyben azt is láttatja velünk, hogy a mulandóság miatt nincs valódi boldogság.

A szerző színjátéknak nevezte, de valójában műfajilag a líra, a dráma és epika határán áll, lényegében drámai költemény.
Több mű hatása mellett Shakespeare Szentivánéji álom című színdarabjának hatása érezhető leginkább.

Hasznos volt az írás?   0
9

janosik22


Nem is igen akarom türtőztetni magam, amikor egy ügyetlenül összetákolt Shakespeare-lopásnak tekintem ezt az igénytelen, unalmas és jellegtelen darabot, amiben még a karakterek is rosszul vannak kitalálva, ha egyáltalán ki lettek találva. A Fejedelemnek az a dolga, a célja, hogy a birodalmát kiterjessze, a Tudósnak mint a neve is mutatja a tudás a célja, hadd ne kelljen megvetnem őket azért, hogy a dolgukat teszik. Milyen gyarlóság? Faust például éppen azért dicsőült meg, mert semmi tudás nem volt neki elég. A boldog ember halálig teszi a dolgát. Mi ez a maszlag?
Arról nem beszélve, hogy akkora zagyvaság, hogy még műfaji besorolása sincs, mert sehova nem fért be.

2
14

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X