jelentése:
- megbánja, megszenvedi még majd a rosszát is
A magyar ételek alapja hosszú ideje már a főtt hús. A leves, azaz a leves hús. Mivel a hús a lényeg, a lé meg csak azért van, mert a hús nagy érték és kell mellé valami töltő anyag, a lére ráragadt a negatív jelző... a hús a java, a lé meg csak a többi. Tinódi Sebestyén egyik versében írta: "Ha a koncával jóllaktatok, majd a levét is megigyátok." azaz ha megvagytok a dolog kellemes részével, akkor majd vállaljátok a nehezét is. Feltehetően ez rövidült le úgy, hogy "megissza a levét". Később aztán egyre inkább negatív jelentést kapott, a lé, a leves a keserűség, a baj szinonimája lett. Innen származik a "hátra van még a fekete leves" vagy a 'nyakleves' kifejezés. Nyakleves - nyakat ért baj. Egyes helyeken a rosszalkodó gyerek 'poflevest' kapott.
OLcsó húsnak híg a leve












