Az indulatos és szenvedélyes Bánk egyfelől nádor és hazafi, másfelől hős szerelmes férj. Mindkét tisztségében sérelem éri az uralkodócsalád, Gertrúd királyné (és öccse) részéről, amit úgy torol meg, hogy megöli Gertrúd királynét.
Katona József egy valódi eseményt szinte teljesen hitelesen dolgoz fel, amennyire csak a politika megengedte. Egy pályázatra írta a művet, de ott meg sem említették.
A dráma politikai és magánéleti konfliktusokat és benne az idegen hatalommal szembeni magatartásformákat mutatja be.
Tartalom:
Endre király elutazik, hátrahagyva feleségét, a hataloméhes Gertrúdot és az idegen uralkodók ellen lázadni készülő békétlen politikusokat a vezetésben. A király távollétében Bánk felelős az országért, hatalma azonban Gertrúdnak van, és Gertrúd vissza is él hatalmával. Saját embereit ülteti pozíciókba, miközben a jobbágyság nyomorog, ezért Petur vezetésével lázadás készülődik.
Biberach (a lézengő lovag) segít a királynő öccsének, Ottónak abban, hogy elaltassa a királynőt és elcsábítsa Bánk feleségét, Melindát. A csábítás drog hatása alatt történik, de a szerről sem Melinda, sem Bánk nem tudnak. Melinda a történtek után összezavarodik és tettének súlya alatt megroppan és meghal. (A műből nem derül ki egyértelműen a halálának oka, de a legvalószínűbb az öngyilkosság, mert férje is eltaszította magától és még kicsi fiukat is átkozza.)Bánk heves természetének ez kell ahhoz, hogy lépjen: megöli a kést ragadó Gertrúdot. A hazaérkező Endre előbb dühös, de lassan feltárul előtte Gertrúd valódi jelleme és megenyhül. Felmenti Bánkot a bűne alól, Bánk azonban érzi a felelőssége súlyát a tragédiákért. Melinda halálával az élet számára is véget ér.
De legalább hazája megmenekült.
-----------------
Katona József a művel burkoltan a saját korának politikai berendezkedését (a Habsburg elnyomást) bírálta.
A műben a társadalmi és a magánéleti konfliktus összefonódik, ezt jelzi a felkelők jelszava:
"A haza és Melinda!"