keserű egy darab
Bodri juhászhoz (és kisfiához) érkezik két másik juhász, az egyik a veres juhász. Meg akarják venni Bodri juhász rézveretes szíját, de nem adja el, mert magának, azután a fiának szánja. Ezután agyonverik Bodri juhászt , agyonütik a fiát is és a kutyáikkal is végeznek az ő komondoraik. Sírt ásnak a kutyáikkal együtt és abba teszik a testeket, a hanton tüzet raknak és szalonnáznak, azután elhajtják a nyájat.
Bodri Juhász felesége érkezik a pusztába, nagyon keresi a férjét. A veres juhász azt mondja neki, hogy a Dunántúlra ment és még a veretes szíjat is szóba hozza, hogy az asszonynak bizonyítsa, hogy a férjéről beszél. Az asszony éveken át keresi a férjét hiába, egyszer aztán a kutyája megtalálja Bodri juhász kalapját. Az asszony kéri a kutya segítségét, aki ásni kezd "s nemsokára ott volt előtte az ura. Megrothadva, megundokodva. A nyakán volt a rézveretes szíj." aztán "A fiát is meglelte."
Az asszony keresi a veres juhászt, hogy kérdőre vonja, de azt már a vizsgálóbíró vallatja más ügyekben is. Nem akarja beismerni a juhász megölését, csak akkor vállalja, amikor meglátja a kilincsre kötve a rézveretes szíjat.
-----------------------------
A történet kevés leírásból és sok párbeszédből épül fel. A mondatok olyan gyérek, mint a puszta lelegelt növényzete.
Móricz babonás elemek sorát vonultatja fel:
a juhász érti a kutyája ugatását,
a férjét kereső asszony fekete ruhában mászkál (mint egy démon),
a legfontosabb a veres juhász, aki veresként a pokol, az ördög képviselője.
A veres juhász érzéketlen ember, elveszi azt, amit el tud venni. Az ő ellentéte az asszony, aki éveken át keresi férjét, ő a kitartás, az összetartozás, a hűség szimbóluma, a barbár ellentéte.
Babonára utal az is, amikor a veres juhász végre bevallja a bűnüket, amit a társával elkövettek. Annak hatására teszi, hogy meglátja a veretes szíjat a kilincsen, amivel a Bodri juhász tetemét a gödörbe húzkodták... azt gondolhatta, hogy Bodri juhász kikelt a sírból, hogy tanúskodjék ellene.
Bár sok bűn megemlítésre kerül, nem derül ki a valódi büntetés, amiről azt feltételezzük, hogy a rablógyilkosságok után csak kivégzés lehet. A vizsgálóbíró a mű végén azonban csak 25 botütést adat a veres juhásznak.
Móricz tanulsága talán az, hogy 'nincs igazság a Földön'.