– Ű jó ember…
– Kicsoda, te?
A kislány lángvörös lett, s nem mondta meg.
Az öregasszony közelebb hajolt.
– Nincs jó ember fírfiba, fiam, csak gazember meg bolond ember – és suttogva mondta: – A gazember minden szoknya után elrepül, a bolond ember meg ráül egy szoknyára, és vigyázza, őrizi, mint a kutya a koncot.
…
– Mit lehet tenni, Panka néni?
– Semmit, fiam, mer az ember marha, fiam.
A mű a pillanatnyi szerelmi boldogságról szól, mely a kötelezettségekkel és merev erkölcsökkel terhelt falusi mindennapokban bontakozik ki.
Móricz ezt a művét volt felesége öngyilkossága után, 45 évesen írta. Szenvedett a társadalmi elvárásoktól, (és miután feleségül vette a szeretőjét, aki miatt öngyilkos lett a felesége, a szeretőjét is ugyanúgy elunta). Előtte azonban megírta ezt a kisregényt az idilli szerelemről.
Olvasónapló itt:
Móricz Zsigmond - Pillangó olvasónapló
Rövid tartalom:
A történet Debrecen környékén játszódik, ahol a napszámosok napi 16 órát dolgoznak az aratáson a cséplőgépnél. Két dolgos napszámos: Darabos Jóska és Hitves Zsuzsika egymásba szeretnek, igazi nagy szerelemmel, ami megfényesíti ezt a nélkülözéssel teli, rongy életet. A lelkük szinte eggyé válik. Ám a rokonság ellenzi a házasságot, Jóska már el is van jegyezve egy gazdag lánnyal, a megesett hadiözvegy Maróti Máriával, akinek tanyája van, az ígéretéhez pedig tartania kell magát. Zsuzsikát is jómódú emberhez szánták, nem örülnek a kapcsolatuknak, de elfogadják. Zsuzsi testvére, Andris is szegény lányt vesz el. Közben már egy suszter is udvarol Zsuzsinak. Szorul a hurok, mert Jóska házasságát erősen szervezik. Már meg is ülik a menyegzőt, s mikor a kocsin megindul a menyasszonyával Jóska, Zsuzsika rákiált. Jóska leugrik a kocsiról, ölbe kapja Zsuzsit "és szalad, szalad a boldog teherrel ki a világból, mintha szárnya nőtt volna, repül".
-------
Szembeszállnak a társadalom kényszereivel, nem gondolnak a reménytelenségre, övék a világ. Egyetlen napra beteljesedik a boldog szerelmük. Azután majd visszazuhannak a képmutató elvárások és a szegénység szülte kötelezettségek tengerébe, ami megpecsételte a sorsukat.
kis részlet a műből a nyelvezet miatt: