
Szophoklész: Antigoné tragédia (drámai műfaj)
Előzmények:
Oidipuszt a már felnőtt fiai megtagadják, ezért apjuk átkot mond rájuk, hogy öljék meg egymást. (Lányai viszont támogatják, Antigoné Kolónoszba kíséri, ahol menedékre lel.) Oidipusz fiai megöröklik a trónt, és elhatározzák, hogy évenként váltva uralkodnak majd, hogy ne teljesedjen be apjuk átka. A fiatalabb fiú kezd, de az egy év lejártakor nem adja át a trónt, hanem száműzi testvérét, aki Argoszba menekül és az ottani király lányát feleségül véve, a király seregével Théba ellen indul. A háborút a thébaiak nyerik, de a testvérek valóban megölik egymást a harcmezőn, és nem hagynak örököst. Iokaszté testvére, Kreon kapja így Théba trónját. Kreon nem engedi, hogy eltemessék a Théba ellen vonult testvért (Polüneikészt) mivel hazaárulónak számít.
A dráma tartalma:
Antigoné Kreon parancsa ellenére el akarja temetni testvérét, mert hitük szerint csak így juthat a túlvilágra. Az erkölcsi hatalom, a család szentsége és a lelkiismeret szembe kerül az az államérdekkel, a zsarnok Kreon parancsával.
Kreon éppen a temetés megtagadásával szeretné megbüntetni a hazaárulót. (Miközben Polüneikésznek elég büntetés lehet az, högy odaveszett a csatatéren.) A bátor és elszánt Antigoné a húgának (az akaratgyenge, törékeny, fiatal) Iszménének panaszkodik, aki azonban követni akarja Kreon parancsát.
Antigoné az erkölcsöt és egyéni szabadságot, Kreon a zsarnoki hatalmat képviseli, összefeszülnek a téren, és Kreon végül a szembeszegülés miatt halálra ítéli Antigonét. Befalaztatja, hogy vesszen éhen.
Antigoné vőlegénye, egyben Kreon fia, Haimón vonakodva bevallja apukájának, hogy összeszűrte a levet a lánnyal, és nem jó neki holtan a menyasszony, de apu hajthatatlan. Erre megjelenik Teiresziász, a vak jós, aki megjósolja Haimón halálát, erre Kreon rögvest enyhül és kegyelmezne Antigónénak, de a lány addigra öngyilkos lesz. Erre Haimón is öngyilkos lesz, amire Euridiké (Kreon felesége és Haimón anyukája) szintén öngyilkos lesz.
A zsarnok Kreon büntetése az élet abban a tudatban, hogy felesége és fia miatta haltak meg.
Bár Antigoné meghal, az általa képviselt pozitív értékek győztek.
------------------------
Szophoklész (az i.e. 5.században élt 90 évig) korának is igen elismert szerzője volt, 24 éven át megnyerte a tragédiaíró versenyt, átalakította és díszlettel gazdagította a drámaelőadásokat.
Athénban tevékenykedett, egyéb ismert művei:
Oidipusz királyElektra----------------
Érdekesség még, hogy sokan feldolgozták Antigoné történetét és nem mindenkinél hal meg. Van, ahol kiszabadul a sziklasírból, illetve Euripidész művében összeházasodnak Haimónnal és családjuk is lesz.