IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / 6. osztály   Házi   Regény

Miről szól Bornemissza Gergely jellemzése az Egri csillagokban?

Megtekintés 201
0
3

mikkamakka


Bár Bornemissza Gergely valós személy volt, a regénybéli Bornemissza Gergely jelleme írói fantázia, a személyében egy szuperhőst ismerünk meg rossz tulajdonságok nélkül.

Bornemissza Gergő már kicsi gyerekként is bátor és felelősségteljes fiú volt. A családja mellett szerény élethez szokott, dolgosnak nevelték. A nagyapja bátran bízta rá az egyetlen lovukat, és Gergő mindent meg is tett, hogy elvégezze a feladatát és megőrizze a lovat. Amikor tőrbe csalta őket Jumurdzsák, nem ijedt meg, hanem szembeszállt vel, kiállt magáért. és Vicuskáért. Amikor rabként magával vitte őket Jumurdzsák, Gergő kereste a szökési lehetőséget. Megfigyelte az embereket, az útvonalat és leleményével megtalálta a megoldást is. Vicuskát, a rábízott kislányt sem hagyta magára, hanem vigyázta és a török fogságból is kimentette a rémült kislányt. Szemfüles módon még azt is tudta, hogy a török lovának nyerge nagy kincset rejt, ezért nem bánta, hogy nem sikerült kioldozni a saját lovukat és mindkettőt vinni kell. Gergő kiválóan tájékozódott az éjszakában, ezért reggelre hazaértek a Cecey házba.
Az ekkor érkező Dobó István is felfigyel a fiúra és vitézségre kiválónak találja, fiaként bánik vele. Magával viszi (még mielőtt Gergő megtudná, hogy az anyja már nem él.) Gergő nagy dicsőségnek tartja, hogy Dobó István mellett lehet, igyekszik jó társa lenni és mindent megtanulni tőle, amit csak lehet. Rendkívül tiszteli őt, és megszívleli a szavait. Az egyik mondatát egy életen át őrzi és mindig előveszi, ha bátorságra vagy megerősítésre van szüksége. Dobó stván azt mondta neki:
"Az a fő, hogy ne féljen a legény!"
Dobó azután Gábor papra bízza Gergőt és így kerül Török Bálint udvarába. Gergő megbékél a sorsával és elfogadja a fölötte állók akaratát. Török Bálint udvarában ez az engedelmesség és intelligencia a nemesekhez teszi hasonlóvá: több nyelven megtanul és kardvívásban is kiemelkedik. Szorgalma, tudásvágya és kitartása a legkiválóbbak közé emeli. Becsületes, alázatos és tisztelettudó, ezért is viseli nehezen, amikor Gábor pap átveri és nélküle megy a veszélyes robbantásos merényletet végrehajtani.
Gergő is fogságba esik ekkor, de könnyen kiszabadul a remek nyelvtudásának és a leleményességének köszönhetően. Hajvának, a török katonának azt mondja, hogy a nála lévő szent papírokat össze kell darabolnia és a ruhájába varrni, mert azok megvédik a golyóktól. Gergő ezzel nagy jót tesz az országnak is, hiszen "a szent papírok" a magyar várak gyenge pontjait ábrázolják, de így megsemmisülnek.
Amint szabadul a fogságból Gergő, Vicuskához megy, akihez egy életen át hű marad, és az ő boldogságát jobban szem előtt tartja, mint a sajátját. Ha Éva boldogan menne férjhez ahhoz, akihez a királyné kényszeríti, akkor elengedné őt, így azonban a szülők nemtetszése ellenére is megszökteti és feleségül veszi Évát. Előbb a csillagos ég alatt, majd Hunyad várában is megesküszik rá.
Az Egri vár védelmében nagy szerepet játszik az esze, bátorsága és higgadtsága valamint a találmánya, a tüzes kerék, ami megijeszti a törököket.
Sokat tanul Dobó Istvántól az Egri várban is, ahol Dobó emberekkel való együttérzése példaértékű Gergely számára, ezért nála alkalmasabbat nem is találhattak volna Dobó után az Egri vár kapitányának.

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X