IRODALOM témák:


Dráma Elbeszélő költemény Eposz Komédia Kötelező Legenda Mese Mitológia Monda Novella és Elbeszélés Regény Tanmese Vers

 


IRODALOM SZÓLÁS és KÖZMONDÁS PSZICHO ZENE FILM ÉLETMÓD MAGYARSÁG és TÖRTÉNELEM

 

Népszerű szerzőink:


cinegefantomHunorJób GedeonLáron Ádámmikkamakkavörös ördögnagyöregNapHoldNév nélkülpszichopatiszegény legényHoffer Botondszemfüles
IRODALOM / 8. osztály   Olvasónapló   Regény

Miről szól Móricz Zsigmond – Légy jó mindhalálig olvasónapló?
3 0 Tetszik ez a mű?  

Ugrás a KVÍZhez
Megtekintés 8348

mikkamakka


Rövid odamondós tartalom:
Móricz Zsigmond - Légy jó mindhalálig című regénye
Olvasónapló:
Első fejezet

1892 őszén a Debreceni Református Kollégium egyik hét ágyas szobájában két fiú beszélget: Nyilas Misi (a kedves, nyegle főszereplő) és (a nagy darab, önző és bunkó) Böszörményi. Nem osztálytársak, de mindketten 12 évesek, ami akkoriban a gimnázium második osztályát jelentette. Misi 2.B-s. Misi az első évet kitűnővel végezte, ezért tandíjmentességet kapott, idén nem kell fizetnie a kollégiumi ellátásért sem. (Eddig egy családnál, Törökéknél lakott.) Misi szegény családból való, négy öccse van, az apja ács, anyja varrónő.
Amikor a kollégiumi füvészkertbe megy latint tanulni, benyúl a fiókjába, ahol megnézhetjük az izgalmas kincseit:
- latin nyelvkönyv
- egy bőrkötéses könyv üres lapokkal, amit maga köttetett
- könyv Csokonai életéről
- egy történelmi kiskönyv
- rajzlapok, kármin festék

Böszörményi szeret festeni, de nem tud. Elkéri Misi kármin festékét, és Misi tudja, hogy lemondhat a festékéről,emiatt szorongani kezd. Mire kiér a füvészkertbe, már amiatt is rágja magát, hogy beköttette a bőrkötéses könyvet magának, pedig a pénz arra kellett volna, hogy kifizesse Csigainét, aki a ruháját mossa és vasalja.
A kalapját is utálja, mert szegényes és zöld. (A kalap akkoriban kötelező öltözéke volt a fiúknak és kifejezte a fiúk korát, társadalmi és anyagi helyzetét.)

Nem tud a tanulásra figyelni, hosszan sír, aztán visszamegy a kollégiumba, ahol megérkeztek a szobatársak. Visszaszalad az ottfelejtett kalapjáért, de a füvészkertet már bezárták. Csengetni nem mer, inkább sír, amíg meghallja a jelzést, hogy vacsora van.


Második fejezet

Októberben folytatódik a történet. Misi megtudja, hogy pakkot (=csomagot) kapott otthonról, ami a postán várja. Misi nagyon örül és alig várja, hogy megnézhesse. Előbb elhozza a csomagot, de várnia kell a kibontással, mert még órái vannak.

A padban a a három legjobb tanuló ül elől. A gazdag Orczy, utána Misi és a harmadik legjobb tanuló a tökszegény Gimesi. Ők hárman jó barátok. (Gimesi a nagymamájánál lakik ott Debrecenben.)
Mire Misi felér a szobájába, a csomagját már megették. Kiették a pogácsákat, de Böszörményi a krémet is megette, amit Misi anyukája azért küldött, hogy Misi a kezét és a bőrcipőjét kenegesse vele. (Még Andrási és Tök Marci dézsmálták meg a csomagot.) Még másnap is azon nevet mindenki, hogy Böszörményi megette a cipőkrémet. Misinek az egy kis elégtételt jelent.

Böszörményi elhagyja a bicskáját.

Misi kimegy a füvészkertbe, hogy nyugodtan olvashassa anyukája levelét, amit a pakk csomagolópapírjára írt.
Meglátja a kertészlegény fején a saját kalapját, de nem mer szólni, inkább szomorkodik.

Este a ládájában megtalálja Böszörményi halas bicskáját. Nem érti, hogyan került oda, úgy dönt, hogy megtartja. Két nap múlva Valkai vallástanár érdeklődik Misi kalapjáról és ő azt mondja, hogy ellopták. Vizsgálat indul, ezért Misit két nap szorongás után orvoshoz küldik, mert annyit kínlódik. Azonnal jobban lesz viszont, amint megszabadul a lopott bicskától (egy kollégiumi szemetes mögé ejti). Megússza a dolgot.
Este a kollégiumban a nyolcadikos fiúk beszélgetnek. Az egyikük történetet mesél Simonyi óbesterről, aki a legkiválóbb huszár volt és Debrecenben nőtt fel. Az egyik nyolcadikos kollégista, a szoba vezetője, Nagy úr (- úrnak szólítják a nagy fiúkat), félrehívja Misit és azt mondja neki, hogy átadná neki a munkáját: a felolvasást Pósalaky úrnál 3 forint/hónap.


Harmadik fejezet

Az egykori városi tanácsos, Pósalaky úr vakon és öregen ringatózik a karosszékében, amíg Misi felolvassa neki az újság érdekesebb cikkeit. Pontban 5 órától pontban 6-ig.
Kap egy barna kalapot otthonról

Orczy nevű osztálytársa (Orczy Vilmos) vendégségbe hívja magukhoz Misit, aki zavarban van és szorong. Orczy megmutatja egy vakációról szóló írását egy újságban, aztán viaszt olvasztanak, azzal játszanak, Orczy megformálja Goethe fejét. Misi kényelmetlenül érzi magát, idegen neki a nagy gazdagság, végül lelép, amikor lányok érkeznek oda. Az egyik lány, a szőke, szürke szemű és megtetszik neki.


Negyedik fejezet

Misi azt mondta, hogy Pósalakyhoz megy felolvasni,de mivel még addig van egy óra hossza, addig bemegy a templomkertbe sírni. Most épp azért, mert elfelejtett kezet csókolni Orczy anyjának a vendégségben.
Eljut végre Pósalakyhoz, de annyira át van fagyva, hogy folyton hibázik olvasás közben. Megint sír, az öregúr pedig megnyugtatja. Felolvasás után az öregúr elmeséli, hogy az előző napi felolvasás felzaklatta az álmát, amit a takarítónője fejtegetett, hozzátéve egy-egy számot. Pósalakynak hirtelen az jut az eszébe, hogy meg kellene játszani a számokat lutrin.
A számok: 85, 73, 39, 45, 22.
Este Misi nehezen alszik az izgalomtól: szürke szemű lány, lutri...

Most Gimesihez megy látogatóba a nagyijához. Festenek, beszélgetnek, birkóznak, aztán álmodoznak a lutri nyereményéről.
Az iskolában közelednek a félévi bizonyítványhoz. Böszörményi két tárgyból bukik (=két intőt kap). A latin tanár megkérdezi Misit, hogy tanítaná-e a csonthülye Doroghy Sanyikát latinból meg matekból, Misi nagy szorongva igent mond. 2 forintot keres majd vele havonta.


Ötödik fejezet

Néhány héttel később Misi már lelkesen tanítja Doroghy Sanyikát, aki semmit sem tud. Sanyi egyik nővére, Bella, egyre gyakrabban jár be hozzájuk kézimunkázni. Bella szidja Sanyit, hogy buta, Sanyi szidja Bellát, hogy 60 krajcárért vett legyezőt. Ezután betoppan az idősebb nővér, Viola, aki azért panaszkodik, hogy mindenkiért ő felel a családban... mert az anyjuk beteg, az apjuk alkoholista, a nagypapa pedig elszerencsejátékozta a vagyont. Amikor a családapa is benéz a gyerekekhez, bűzlik a bortól, ettől Misi undorodik.
Amikor végre elszabadul Pósalakyhoz, ott is csak a Doroghy családon jár az esze.

Másnap elmegy Törökékhez, ahol régebben lakott, szeretettel várják. Örömmel meséli, hogy tanít és azt, hogy felolvas és pénzt is keres ezekkel. Törökék nem tudnak ilyen büszkék lenni a saját három fiukra. Különösen a link hencegő, sikkasztó, tolvaj Jánossal vannak gondok, aki hamarosan belép az ajtón. Misivel lekezelő, aki, hogy felvágjon előhozakodik azzal, hogy mindjárt nyer a lutrin. Misi már szabadkozik, hogy nem az ő pénze és nem az ő lutrija, de János elkéri a reskontót (= az ellenőrző szelvényt a lutrihoz), de nem adja vissza Misinek, hanem eltereli a figyelmét és megtartja a szelvényt.
Amikor újabb vendégek érkeznek, Misi indul vissza a kollégiumba. János megállítja és rábíz egy levelet, hogy adja oda Bellának. Ettől Misi elszomorodott, de szokás szerint nem szól semmit.


Hatodik fejezet

Egy hétfő reggel késik a közelben lakó latin tanár,ezért Orczy megnézi, hogy elindult-e már vagy még be van húzva a függöny. Misit is magával viszi. Közben összefutnak Török Jánossal, aki kérdi, hogy átadta-e már a levelet Bellának. Most még azt is akarja János, hogy Bella Misivel üzenje meg, hogy "szívesen" vagy "sehogyse". Misi szerdán megy Belláékhoz, és kezd kissé szorongani a sok feladattól. Amíg Misiék elbámészkodnak a Lyciumbokron (amit állítólag Rákóczi ültetett), meg a gyűjtögető diákokon, elmegy az idő és egyenesen belefutnak Gyéres tanár úr tekintetébe. Meg is kapják a büntetésüket, latinra kell fordítaniuk. (Misinek az órán ezt: "Az is tolvaj, aki az emberek bizalmát meglopja", Orczynak pedig másnapra ezt: "A törvény határait áthágni senkinek sem szabad") Misi szégyenkezik és szorong.

Szerdán átadja Misi a levelet Bellának, aki azt üzeni vissza, hogy "sehogyse-szívesen". Amikor Misi siet Pósalaky úrhoz, János elébe megy és nem tetszik neki Bella válasza.
Amikor Misi visszaér a kollégiumba, Sándor Mihály egy cetlin elé teszi a kihúzott számokat. Misi nem találja a reskontót.
Az öt számból négy stimmel, ez elég nagy nyereményt jelent, de Misinek lövése sincs se a számokról, se arról, hogy Jánosnak adta oda a reskontót.


Hetedik fejezet

Másnap földrajzóra és felelés vár Misire, aki ne aludt éjjel. Misi nem szólal meg a felelés alatt, a tanár felel helyette és a legjobb jegyet adja neki (ami akkoriban 1-es volt). Misi tudja, hogy nem érdemli meg a jó jegyet, ezért amikor beszól neki Szegedi, összeszólalkoznak és végül Gimesi veri el Szegedit.
Még a szünetben tovább folytatódik a verekedés,mert Misi Gimesinek se hajlandó elmondani a számokat (vagy az igazat, hogy nincs meg a szelvény).
A testnevelés órán Misi nem hajlandó harmadszor is nekifutni a baknak, ezért a tanár úr épp kezdené szidni, de Misi elájul az izgalomtól. Leültetik szélen. Közben Gimesi rájött, hogy Misi elhagyta a szelvényt, mert náluk leírta a számokat és Gimesi tudja, hogy kihúztak belőle négyet. Elmondja Orczynak.


Nyolcadik fejezet

Misi próbál levelet írni a szüleinek, de a sok izgalomtól bealszik és rémálmot lát a reskontóról,amit álmában Böszörményi lop el és ezért Misi apja ketté akarja vágni.. Amikor magához tér, a nyolcadikos Nagy úr magyarázza neki a magyarok történetét, meg nem értettségét, politikai viharait. Misi magát is így érzi: távol az őshazájától és senki által meg nem értve.
Nagy úr hosszan kifejti (Móricz Zsigmondnak a) nézeteit, melyek szerint fel kellene ismernie a világnak a magyarok értékeit és a magyar nép vezethetné egész Európát, hiszen Magyarország Európa szíve, kertje. ... "meg kell építeni itt az egyenlőség, szabadság, testvériség igazi hazáját".. „dolgozni, tanulni, építeni" kell.
(Móricz,mindig egy másik politikai rendszerben hitt: előbb a Habsburg irányításban, aztán a háborúban, aztán a szocializmusban...)

Itt azonban a meg nem értettségen van a hangsúly, és a magányon, azon, hogy a magyar nemzet magára maradt Európában. Misi ezzel tud együtt érezni. A hajdan belső-Ázsiából elindult ősmagyarok azonban rendkívül erősek és bátrak voltak, ez Misinek nagyon tetszik.
Misi Nagy úr szavai után fellelkesedik és ilyen hangulatban írja meg levelét a szüleinek. Mindent szépnek lát, a tanárait, a társait és az életét.
Ezután a füvészkertbe megy tanulni, utána Pósalakyhoz, aki rákérdez a számokra. Misi azt hazudja, hogy a kihúzott számok nincsenek az újságban. Ezután a kollégiumban megtudja, hogy elfelejtett a délutáni órákra bemenni, Orczytól pedig még azt is megtudja,, hogy felfoghatatlanul nagy a nyeremény, legalább 1000 vagy 2000 Ft. (A szülőházuk kerttel 300 forint volt).
Orczy javaslatára hárman titkos társaságot alapítanak "lutristák" néven, hogy a reskontó tolvajt kinyomozzák. Elnök: Orczy, titkár: Misi, jegyző: Gimesi.


Kilencedik fejezet

Orczy máris munkához lát és kikérdezi Misi lakótársait. Nem tud meg semmit.
Misi délután Sanyikáékhoz megy és elkezdi megírni versben Simonyi óbester madárfióka-lopásos történetét. Bella szeretné elolvasni a kezdő strófákat, de Misi nem engedi. A civódásnak Sanyika érkezése vet véget. Egy latinra fordítandó mondat kapcsán ("A magyar nép eredete bezzeg nem gyakorol felemelő hatást a magyar honpolgárok szívére.") Bella és Misi komoly beszélgetésbe elegyedik a származásról és rokonságról. Arra jutnak, hogy a gazdag rokon nem ismeri el a szegényt és a testvérek is elnyomják egymást (mint törökök a magyarokat vagy mint Viola Bellát). Misi azt mondja, csak gazdagon szabad megjelenni a gazdag rokonoknál, erre Bella azt kérdezi, hogyha valakinek megvan a lehetősége, "hogy többet sohase nyomorogjon... szabad neki elmulasztani ezt az alkalmat?" Misi nem is sejti, hogy miért kérdezi.
Azután Misi Pósalakyhoz megy, aki szeretné már tudni, hogy nyertek-e, de Misi újabb hazugsággal igyekszik megúszni azt, hogy be kelljen vallania, hogy elhagyta a szelvényt. Most azt mondja, hogy a budapesti lutrin játszott, ezért nem nyertek, Misi itt már meg is nyugtatja magát, hogy hazudozni jó dolog, mert meg lehet úszni vele bajt.
Közben meglátja Bellát és Jánost, amint jókedvűen beszélgetnek.

Tizedik fejezet

Misi most épp azért nem tud elaludni, mert látta Bellát Török Jánossal nevetgélni. Reggel későn ébred és kénytelen a heti lábmosáson utolsóként használni a lábmosó vizet.
A kötelező templomi mise után Misi ellátogat Törökékhez, hátha megtud valamit. Szikszay bácsi is oda tart, összefutnak. Az öreg elpanaszolja, hogy 25 év után felfüggesztették sikkasztásért, amit nem is követett el.
Török bácsi is panaszkodik (így illik), ő Jánost szidja, aki ki tudja milyen ügyekbe keveredik és épp elutazni készül.
Misi ekkor elindul, de pont összefut Jánossal, aki a kezébe nyomja a pénzzel teli táskát, hogy várjon vele itt kinn, mert ezt nem viheti be. János, már hozza is kifelé az utazóbőröndjét és indulnak az állomás felé. Misi útközben letér a kollégiumba. János rá akar tukmálni tíz forintot, de Misi nem fogadja el.

Misinek az apja pénzes utalványt küldött és egy üzenetet, hogy csomagot is kap majd karácsonyra. Misi visszaküldi a pénzt, mert jobban keres, de amiatt szomorú, hogy csomagot kap karira,mert akkor nem várják haza őt.

A postáról az állomásra megy és ott meglátja Bellát. Utána megy Orczyékhoz, ahol Orczytól megtudja, hogy valaki felvette a nyereményt (Fánitól, a pletykás szakácsnőtől tudja, aki azt is tudja, hogy milyen volt a fickó külseje, aki felvette a pénzt.)
Misi már tudja, hogy János volt. Ezek után nem megy Pósalaky úrhoz, mert fél bevallani a hülyeségeit, inkább moziba megy, mert pont el akarják sózni a felesleges jegyüket a nagy fiúk. Sikerül nekik.
Elmegy Doroghyékhoz és elmondja Violának, hogy az állomáson látta Bellát vonatra szállni. Viola búcsúlevelet is talál és teljesen kiborul (hogy nem ő irányít)
Misi a sínházi előadást a feléig bírja, aztán visszasiet a kollégiumba, mert nem kérte el magát.


Tizenegyedik fejezet

Misi reggel egy tízforintost talál a zsebében és ötlete sincs, hogy került oda.
Délelőtt Orczy mondja, hogy az apja elment a rendőrségre a lutri ügyében, ettől Misi megijed. Az igazgató hívatja, tajtékzik a dühtől, amiért folt esett az iskola becsületén. Misin kéri számon a sikkasztást.
Misi ugyanazt kamuzza, mint amit Pósalaky úrnak is, hogy a számokat a budapesti lutrira tette és a brünnin húzták ki, tehát nincs is nyeremény. (Még mindig hazudik, pedig pontosan tudja, hogy van nyeremény, azt János vette fel és a szelvényt is ő adta a kezébe, csak elfelejtette visszakérni.)

Másnap Viola érkezik az iskolába, hogy kifaggassák Misit Bella elutazásáról. Misi azt mondja, hogy nem tud semmit, csak a levelet adta át.
Misi érzi, hogy szorul a hurok, ezért tovább tetézi a bajt és beteget jelent, hogy elbújhasson. A pedellus azonban a szobájából is leviszi az igazgatóhoz, ahol még mindig a reskontó a téma és az, hogy Misi lejáratja a kollégiumot.
Az igazgató Misit fogdára zárná, de már nincs fogda, ezért csak egy másik szobába kísérik. Ott Misi magát sajnálja és úgy érzi, nem értik meg őt. Az anyukájára gondol, aki korábban egyszer így vigasztalta: "Légy jó, fiam, légy jó, kisfiam, mindhalálig..."
Ezután az egekig magasztalja magát, még a versét is átiírja olyan formán, mintha őt mások fölé emelné a viselkedése.
Az iskolai törvényszék elé viszik és négy kérdésre kellene felelnie:
1. Hogyan bízta meg Pósalaky úr a lutrizással?
2. Honnan ismeri Török Jánost és mit fizetett neki a reskontóért?
3. Hányszor dáridózott és énekelgetett tanárgyalázó dalokat az ötödikesekkel?
4. Miből küldött haza pénzt a szüleinek?


Török János azt állítja egy levélben, hogy 10 forintot fizetett Misinek a reskontóért. Ami nem igaz, de így utólag nehezen magyarázható. Misi csak egy szánalmas mondatot tud kinyögni:
"– Kérem szépen, én nem bántottam senkit, én nem csináltam senkinek semmit."

A sok hazugság most visszaüt, a tanárok már eldöntötték, hogy Misi bűnös. Misi meg van sértve és azt kiáltja: "- Én nem akarok debreceni diák lenni tovább! " ... A tanárok nem nevetik ki ezért, de várható, hogy nem is lesz debreceni diák tovább, hiszen még mindig nem adott magyarázatot semmire.
Misi nem mondja el, hogy mi történt, a tanárok meg hatalmaskodnak és nem érdekli őket az igazság, csak bűnbak kell nekik és le akarják zárni az ügyet. Misi tehát teljesen magára marad.
Ekkor beállít a nagybátyja, Isaák Géza, akinek Misi nagyon örül. Szinte fuldoklik a zokogástól, miközben elpanaszolja neki a bánatát.

Tizenkettedik Fejezet

Misi elvárja, hogy a nagybátyja mindent elrendezzen.
El is rendez mindent, mert miután beszél a tanári karral, Misi neve tisztázódik és egyből a becsületesség királya lesz. Egy szállodába viszi Misit, aki útközben elájul, ezért a nagybátyja ápolja. (a bőrkötéses naplója nála van)
Meglátogatja Gimesi és Orczy, aki elmondja, hogy János ˇszázhúsz forintot kapott a reskontóért, amit elköltött mindenfélékre, főleg Bellára és az utazásra, aztán levélben megírta ezt az apjának és a rendőrségnek is.
A szegény Török bácsi kifizetné a nyereményt Pósalaky úrank (60 Ft) és Misinek 60 Ft, de a szegény Török bácsi pénzét a gazdag nagybácsi (Isaák Géza) nem fogadja el a szegény családtól.

Viola és Sanyika is meglátogatja a nagy beteg Nyilas Misikét, és elmondják, hogy Bella a gazdag rokonoknál van, akik ráhagyják minden vagyonukat, az idióta Sanyika meg Pestre megy tanulni, mert ott majd okos lesz. Viola bocsánatot kér Misitől, amiért kellemetlen helyzetbe hozta az iskolában.
Isaák Géza megkérdezi Misit, hogy mit akar. Misi tanítani akar, tehát most átmegy abba a gimibe,ahol Isaák Géza a tanár, hogy ott képezze magát tovább szerényen az emberiség tanítójává:
Géza megkérdezi Misit:
"- Vagy más egyébre akarod te tanítani az emberiséget?

Misi lopva nézte, nézte a bátyját, újra könny öntötte el a szemét, s összekuporodott, mint egy kis giliszta, s egészen halkan és egészen csendesen azt rebegte:

– Csak arra, hogy légy jó… légy jó… légy jó mindhalálig…"

VÉGE

------
Ha bírod még, akkor nézd meg az elemzést fönn és Pati cikkét itt:

Hasznos volt az írás?   0
34


Hunor


Drága Móricz Művész Úr,
én már látom is, ahogyan Európa nemzetei sorban állnak bűnbánóan hajlongani Nemecsek... bocs nem... Nyilas Misi... nem... a jóságos és törékeny keresztény Magyarország betegágyánál...
Kösz, de nem kérem. Az én nemzetem nem kicsi, nem beteg, nem elesett és nem kell megmenteni. Az én népem túlélő. Kemény, szittya fajta, amelyik ezer év múlva sem adja meg magát senkinek.

0
2

kétoldalt


Én azt gondolom, hogy a metafora nem Magyarország, hanem ő maga, Móricz. Ő mindenkinek csak jót akart...
A humánus Móricz előbb szimpatizált az őszirózsás forradalommal, még könyvet is írt a földosztásról, viszont Kun Béla bolsevik erőszakával már abszolút nem. De mivel a földosztásos könyve már megjelent, azzal büntették, hogy nem jelenhetett meg sokáig semmilyen írása. Akkor megírta ezt, hogy mindenki hason csúszva belássa, hogy ő csak jót akart és csak egy "félreértett jóság". Ezért is volt megsértve a világra, amiért ledegradálták az önvallomását ifjúsági regénnyé.

0
0

MEGOSZTOM: FB Twitter

Miről szól


X